Катастрофічна ситуація з каналізуванням та очисними спорудами у Жовкві й надалі залишиться сумною реальністю

Після проведених робіт центральна вулиця міста залишається у розритому стані, а мешканці змушені ходити по болоті.
Джерело: ІА "Вежа"

Мешканці Жовкви вже тривалий період часу живуть на вулицях, які потопають у болоті та бруді, а очисні споруди, м’яко кажучи, не зовсім очисні. Зі свого боку, місцева влада продовжує ігнорувати постійні скарги від містян.

Місцеві каналізаційні насосні станції, каналізаційні колектори і лінії сьогодні перебувають у відверто жахливому стані. Збудовані ще у 70-х роках, вони з часом вичерпали свої можливості і сьогодні становлять катастрофічну проблему місту. Майже у половини будинків досі не проведене каналізування, тож всі відходи стікають прямо у річку Свиня. Що важливо, центр міста досі залишається неканалізованим.

З огляду на постійні скарги обурених мешканців Жовківська міськрада у 2014 році все ж замовила виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію і технологічне переоснащення чотирьох каналізаційних насосних станцій. І після цього дійсно, порівняно з попередніми роками, певні роботи в напряму покращення становища каналізування міста через прокладання каналізаційних колекторів активізувались. Мережі було прокладено по вулиці Пільній, Срібній, Й.Сліпого, Бузковій, П.Орлика.

Занедбаний стан каналізаційних систем у місті підтвердив і Тадей Швай, директор КП “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства”. У коментарі журналісту ІА “Вежа” він розповів, що системи або зовсім не встановлені, або перебувають у неналежному стані. “Ті, що нові – працюють нормально, а от частину старих потрібно міняти. Особливо там, де прокладені сталеві, адже вони вже поржавіли. Тобто зараз вони не в дуже гарному стані”, – зауважив Тадей Швай. До того ж, за словами директора, сьогодні у місті каналізовано лише 52% вулиць, а в центрі каналізація взагалі не проведена.

Втім, каналізування вулиць почало призводити до не менш серйозних проблем – болотяне забруднення вулиць, які залишають у такому стані. Зокрема нещодавно було проведено каналізування центральної вулиці Шевченка. Після проведених робіт вулиця залишається у розритому стані, а мешканці змушені ходити по болоті. Така ж доля ймовірно спіткає цього року й вулиці Глібову, Гребінки, Ціолковського, Спортивну та Шпитальну, де передбачено замінити каналізації.

Стосовно центральної вулиці Шевченка, Тадей Швай пояснив, що саме каналізування вже завершено, однак вулиці розриті через непридатні до робіт погодні умови. “Я думаю, десь трохи потепліє –  і їх приведуть до ладу. Це роблять фірми, які виграли тендери, а ми до цього жодного відношення не маємо. Міська рада проводить закупівлі, а лише потім депутатська комісія бере на облік вулиці із завершеними роботами і передає нам на обслуговування”, – запевнив директор підприємства.

Водночас, стан перекачувальних станцій Тадей Швай вважає цілком прийнятним. За його словами, 4 станції працюють у нормальному режимі, однак двигуни, які там встановлені, неекономічні. Директор пропонує замінити їх на імпортні, менш енергозатратні у зв’язку з дороговизною електроенергії. “Двигуни встановлені ще старі: по 32, 30, 24 кіловати. До прикладу, 32-кіловатний можна було б замінити на 20-ти. Той, що 24-кіловатний – на 12 чи навіть на 9 кіловат”, – пояснив він.

Джерело: ІА “Вежа”

Наступного року у планах підприємства замінити перший насос, хоча в ідеалі директор пропонує перейти на автоматичну систему перекачування як у Польщі чи Німеччині, що дозволить в 4 рази зменшити кількість персоналу, який чергує на постах. Таку перспективу розглянуть, за словами Тадея Швая, через 2-3 роки.

Здавалося б, наскільки мізерною мала б бути вартість наданих послуг з постачання води мешканцям міста, враховуючи той факт, що вона протікає старими іржавими трубами. На жаль, ні: за словами Ігоря Муравського, еколога і депутата Жовківської міськради, мешканців Жовкви змушують платити в рази більше, ніж навіть в обласному центрі, у місті Львові. “У нас, у Жовкві вода з каналізуванням виходить разом 35 гривень. Для порівняння, у Львові близько 14-ти гривень. Все тому, що в нас найбільше тягнуть води із зони депресійної лійки, і це при тому, що у 4 км від нас знаходяться свердловини”, – скаржиться він. Еколог додає, що мешканці неодноразово зверталися до постачальника й до місцевої влади зі скаргами щодо тарифів, однак жодних змін досі не відбулося, а вартість обіцяють знизити тоді, коли до постачання води підключать більше абонентів.

Водночас, після останньої наради комісії з питань водопостачання, створеної Жовківською міською радою, Тадей Швай пообіцяв, що до кінця року ціна на водопостачання та водовідведення вже не буде зростати, хоча попередньо він заявляв, що після підключення каналізування на згаданих вулицях ціна на ці послуги суттєво знизиться. Між тим, мешканці не залишать цю проблему невирішеною, і будуть наполягати на зниженні тарифів і вимагати від міськради компенсації з бюджету міста за ці послуги задля зниження тарифів.

Для візуального розуміння ступеня катастрофи додамо, що каналізування не проведене також у туалеті та ресторані, розміщених поряд з міською радою, тож всі відходи стікають у річку Свиню, що протікає поруч. Вид і запахи, м’яко кажучи, не дуже.

Не менш болючою темою для мешканців Жовкви залишається стан існуючих споруд біологічної очистки стічних вод у місті Жовква. Ще під час їх виготовлення та встановлення у 1972-1973 були допущені суттєві недоліки: споруди не були оснащені належним технологічним обладнанням відповідно до проекту. “Реконструкція очисних споруд вкрай необхідна місту, тому що все вже прогнило, проводи несправно працюють, треба міняти ємкості, які там є. Загалом необхідна нова технологія, більш сучасна, аналогічна європейським. Нами розроблений міжнародний проект, де є включена фірма “BIOPAX”.  Вона працює в Європі, дуже багато очисних за такою технологією зроблено в Польщі та Німеччині”, – розповідає директор.

Враховуючи це, у 2012 році місто замовило проектно-кошторисну документацію на повну модернізацію і технічне переоснащення існуючих очисних споруд у м. Жовква на основі технологій біологічної очистки стічних вод BIOPAX. Проект, вартістю 50 мільйонів гривень, має дозволити комплексно вирішити проблему очистки стічних вод, економію енергетичних ресурсів і охорони навколишнього середовища. Однак таких коштів місто, на жаль, досі не має.

Джерело: ІА “Вежа”

У свою чергу, директор КП “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” має з приводу цього втішні надії. Він розповів, що минулого року місто подало заявки одразу у 3 фонди для виділення коштів на реалізацію проекту. Місто вже третій рік подає заявку на участь у Програмі транскордонного співробітництва “Польща-Білорусь-Україна”. Минулого року Жовкву відібрали в першому турі, а у другому турі поставили у резерв.

Окремо, подано заявку на кредит від Польщі, кошти на який виділяє сейм та Екологічний фонд країни-сусіда. За словами директора, самі поляки зацікавлені в тому, щоб у Жовкві було проведено заміну очисних, оскільки води входять до басейну Західного Бугу, який впадає в річку Віслу у Польщі. Згідно з умовами кредитування, місто додає 40% своїх коштів, а решту 60% виділяють поляки на 20 років. До того ж, першим 5-ти учасникам, хто подав заявку на кредитування, кредит обіцяли повністю списати без необхідності повернення. Від Україні ще жодне підприємство участь у цьому кредитуванні не брало.

Також подали заявку до Благодійного фонду “Фонд реконструкції і розвитку”, очікуючи від них можливого виділення коштів для реалізації задуманого проекту з реконструкції очисних споруд.

У перспективі, після об’єднання сусідніх сіл в ОТГ, Тадей Швай хоче провести там каналізування з розробкою нових каналізаційно-насосних станцій, адже воно там повністю відсутнє.

Зі свого боку, районна влада запевняє, що це лише питання часу і коштів. “Жовківська міська рада теж зараз формує проект рішення щодо використання вільного залишку, і я думаю, що в них ці кошти будуть передбачені. Дещо вже буде зроблено та я думаю, що це питання має бути вирішено у квітні-травні. Тоді ми вже точно будемо розуміти, що такі роботи з асфальтування можна буде робити, а ті, що ґрунтові – думаю, раніше”, – запевнила Надія Щур, голова Жовківської райдержадміністрації.

Втім, наразі ситуація залишається безрезультатною. Жовква продовжує тонути у багнюці, мешканці обурюватися бездіяльністю влади, комунальні служби скаржитися на відсутність фінансування, а влада – ігнорувати скарги та перекладати свої обов’язки на інших.

Джерело: ІА “Вежа”

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі