«Кислі гудрони» на Грибовицькому сміттєзвалищі повинен утилізувати власник відходів, – Руслан Гречаник

Їх утилізація, для України, носить стратегічне значення, адже з кислими гудронами на нашій території нас в європейському співтоваристві не чекають.

На Грибовицькому сміттєзвалищі десятки років зберігаються небезпечні кислі гудрони, котрі були покинути збанкрутілим Львівським Нафтомаслозаводом. Їх утилізація, для України, носить стратегічне значення, адже з кислими гудронами на нашій території нас в європейському співтоваристві не чекають.

Про це, в інтерв’ю виданню ІА Вежа розповів Руслан Гречаник, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації.

За його словами відповідальність за зберігання або безпечну утилізацію відходів несе їх власник. «Держекоінспекцією були проведені численні перевірки, матеріали котрих було скеровано власникам відходів та у правоохоронні органи. Йдеться про те, аби наявні гудрони безпечно зберігали, унеможливили їх витік, та поступово розпочали їх утилізацію», – зазначив Руслан Гречаник.

Втім, на сьогоднішній день кислі гудрони надалі зберігаються без належних умов на Грибовицькому сміттєзвалищі, а питання їх утилізації зависло в судах. «Нафтомаслозавод продав свої активи разом із кислими гудронами Івано-франківській компанії ТОВ “Комерц Про 777”. Ми надіслали листи в ДФС у Львівській та Івано-франківській областях для отримання інформації, на балансі якого підприємства знаходяться кислі гудрони станом на сьогодні. Звернення про необхідність безпечного зберігання та утилізації гудронів надіслані ТОВ “Комерц Про 777” та правоохоронним органам. Думаю, правоохоронні органи з’ясують право власності та зобов’яжуть власника гудронів вчинити дії щодо дотримання природоохоронного законодавства», – наголосив Руслан Гречаник.

Директиви ЄС передбачають гідні умови життя для своїх громадян. Неналежне зберігання небезпечних відходів суперечить базовим принципам Європейського союзу, а відтак може стати причиною відмови країнам, що хочуть вступити в ЄС.

Свого часу, під час процесу вступу Угорщини до ЄС, на територію Львівщини завезли гудрони із цієї країни. «Дивним чином їх гудрони опинились на нашій території. Про цей факт достатньо інформації у ЗМІ. Відкриті кримінальні провадження», – розповідає Руслан Гречаник.

Завезені з Угорщини відходи були модифіковані, змішані з глиною та знаходяться на території ПрАТ «Новороздільське ГХП «Сірка». «Підприємство також є банкрутом і не має коштів, аби безпечно зберігати ці гудрони. Сьогодні вони знаходяться під відкритим небом. Ми неодноразово звертались до центральних органів виконавчої влади про необхідність виділення коштів для потреб підприємства», – зазначає Руслан Гречаник.

На фото – один із випадків крадіжки та виплавки кислих гудронів

Варто зазначити, що гудронові озера на Грибовицькому сміттєзвалищі потребують пильної уваги правоохоронних органів. Небезпечні відходи неодноразово викрадали, аби застосовувати у виробництві бітуму для будівництва доріг або спалювання в мартенівських печах. «У 2006 році відбувалось незаконне вивезення гудронів. Тоді їх вантажили на машину, вивозили в Жовкву, там їх гріли та переливали у цистерни. Кислі гудрони планували вивозити в Макіївку та спалювати в доменних печах разом з вугіллям для збільшення температури та ККД. Однак спалення гудронів заборонене, адже сірчана кислота збільшує токсичні викиди в атмосферу», – розповідає Марко Шпікула, екологічний активіст.

Зазначимо, кислі гудрони є відходами від виробництва трансформаторного масла та містять сірчану кислоту. Їх переробка вимагає значних капіталовкладень та є неприбутковою. Натомість кислі гудрони можуть використовувати для спалювання, адже вони мають високу теплоємність. Однак це заборонено через токсичні випари під час горіння.

Повний текст інтерв’ю з Русланом Гречаником,  директором департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА доступний за посиланням.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі