«Клініка дружня до молоді» – сучасне вирішення сучасних проблем

Однією з головних переваг такого кабінету – анонімність.

На порозі дорослого життя на молодь чекає багато спокус, які тягнуть за собою серйозні наслідки. Йдеться, насамперед, про інфекції, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ, зловживання алкоголем і тютюном та  схильність до суїциду.  Також почастішали випадки юнацької вагітності, коли підліток не готовий до цього, ні фізично, ні психологічно. Часто вони потребують особливої допомоги, адже нерідко соромляться власних проблем.  Щоб налагодити комунікацію з підлітками, в Україні була створена «Клініка дружня до молоді» (КДМ).

Звідки «Клініка дружня до молоді» бере свій початок?

Перші клініки в Україні почали відкривати 2015 року після прийняття наказу Міністерства України у справах молоді та спорту і Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Заходів щодо розвитку «дружніх до молоді» медико-соціальних послуг. З того часу їх відкривають дедалі більше і кожна клініка зацікавлена в тому, щоб мати КДМ у своїх стінах. Перші такі кабінети почали з’являтись у великих містах, а вже пізніше у містечках і селищах.

Чи дійсно вони потрібні?               

Такі клініки  у форматі центрів, відділень чи кабінетів, створені спеціально для того, аби подолати проблеми підлітків, або ж запобігти їх виникненню. Вони розраховані на пацієнтів віком від 14 до 24 років. Принцип роботи КДМ побудований на трьох фундаментах «Д» – доступності, добровільності та доброзичливості. Ці клініки мають дотримуватись саме таких критеріїв та забезпечувати їх використання під час своєї роботи.  В малих містечках  зазвичай розташовані лише кабінети при дитячих поліклініках, у більших містах часто засновують окремі центри. Туди немає черг,  як до звичайного педіатра. У них молодь зустрінуть доброзичливі лікарі, які зроблять усе можливе, аби надати допомогу та проконсультувати. Ці лікарі дійсно зацікавлені в тому, щоб підлітки не боялися звернутись до них за консультацією.

У КДМ безліч плюсів в порівняні зі звичайними лікарями.

Однією з головних переваг такого кабінету – анонімність. У підлітка не вимагатимуть документів, туди можна звернутись без батьків та рідних. Все, що розповідається у стінах КДМ не буде розголошено поза їх межами. Після консультації, у разі виникнення проблеми підлітку підберуть правильного лікаря, а при необхідності можуть надати психологічну допомогу. У КДМ ведуть прийом багато фахівців – педіатр, підлітковий лікар, гінеколог, сексопатолог, нарколог, уролог, дерматовенеролог та психолог.
Консультації та прийоми лікарів є безкоштовними, тобто можна не хвилюватись через відсутність грошей.

Підліток може розраховувати на комплексну допомогу та приймати рішення щодо співробітництва з лікарем самостійно. Режим роботи у кожного кабінету різний, тому перед прийомом потрібно уточнити час.

Враховуючи, що кількість  ВІЛ-інфікованих в Україні зростає, і в зону ризику потрапляють найчастіше молоді особи віком 15-24 роки,  у таких кабінетах також анонімно можна пройти тестування на ВІЛ/СНІД.  Клініки, дружні до молоді пропагують здоровий спосіб життя, тому працівники проводять просвітницьку роботу, роздаючи буклети та брошури з інформацією, як молодь може зберегти власне здоров’я.

Тенденція збільшення відвідування таких кабінетів  кожного року зростає, пропорційно ж до цього і зростає створення КДМ в Украні. Кожного року молодь дедалі більше довіряє саме їм.

«Сьогодні у Львові загалом 11 клінік, дружніх до молоді. З них це є 3 центри, 4 відділення і 4 кабінети.  КМД фінансуються державою,  адже всі клініки є структурними підрозділами лікарні або поліклінік» – про це в коментарі зазначила Леся Богданівна Підлісецька, головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я ЛОДА з розвитку медичних послуг дружніх до молоді.

Втім, важливість КДМ стає все очевиднішою, тому й створюють їх дедалі більше. Такі клініки варті уваги, адже мають за мету важливу ціль – берегти здоров’я молодого покоління.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі