Ключові зміни до Податкового кодексу, що вступили в дію з 1 січня

Серед головних нововведень – зниження неоподатковуваної вартості міжнародних посилок.

З 1 січня 2019 року набрав чинності Закон №2628-VIII, який вніс низку змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Єдиний податок

Нововведеннями до ПКУ передбачено, що максимальний розмір ставки ЄП для першої групи становить у межах до 10% розміру прожиткового мінімуму (192,10 грн – максимальна сума ЄП) а для другої групи – у межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати (максимальна сума – 834,60 грн).

Також важливі зміни стосуються підприємців, які торгують медичними препаратами: їм з початку 2019 року доведеться застосовувати Реєстратор розрахункових операцій.

До того ж розширено перелік алкогольних напоїв, якими зможуть торгувати в роздріб підприємці-платники ЄП.

Акцизний податок

З нового року змінено принципи обліку пального та спирту етилового. Зокрема, запроваджується система електронного адміністрування етилового спирту. Також рух пального та етилового спирту буде відслідковуватися між окремими акцизними складами, а не від одного платника податку до іншого, як було раніше.

Додамо, що запроваджується також новий підхід до визначення акцизних складів: вони повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Важливо те, що з’явилося нове поняття – пересувний акцизний склад.

Акцизні накладні відтепер будуть складатися і на обсяги етилового спирту.

Також з 2019 року загалом збільшено ставки акцизного податку.

Туристичний збір

Згідно з нововведеннями, фізичні особи, зокрема іноземці, які тимчасово розміщуються у місцях проживання або ночівлі вважаються платниками туристичного збору.

Натомість, неплатниками з початку 2019 року стали фізособи, які прибули у відрядження і є резидентами України та «близькі родичі», які прибули до власника будинку, котеджу тощо, на тимчасове проживання.

Якщо раніше базою справляння збору була норма, яка встановлювала вартість проживання, то тепер цією базою є загальна кількість діб.

Ставки тепер залежать від виду туризму: для внутрішнього туризму вони встановлені до 20,87 грн за добу, а для в’їзного туризму – до 208,65 грн.

Нагадаємо, туристичний збір належить до місцевих зборів, а кошти від нього зараховуються до місцевого бюджету. Також збір справляється не по всій території України, а лише на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення про встановлення туристичного збору.

Оподаткування фізичних осіб

У 2019 році базовий розмір податкової соціальної пільги встановлено на рівні 960,50 грн. Поріг доходу у вигляді заробітної плати, до якого застосовується податкова соціальна пільга, – 2690 грн. Також у разі якщо заробітна плата більша ніж 2690 грн і немає інших пільг, які встановлені ПКУ, податкова соціальна пільга не застосовується.

Згідно з нововведеннями, частина стипендій звільняється від оподаткування ПДФО. У 2019 році неоподатковувана сума стипендій становить 2690,00 грн. Також звільнено від оподаткування страхові виплати іноземного походження.

Щодо оподаткування подарунків, то щомісячно фізособа може отримувати їх вартістю 1043,25 грн, і вони не будуть оподатковуватися ПДФО та військовим збором. Важливо, що коли вартість подарунка є більшою, то оподаткуванню підлягає лише різниця.

Податок на прибуток

До ПКУ вводиться новий термін – актив з права користування. Він представляє право орендаря використовувати базовий актив протягом строку оренди.

З переліку тих неприбуткових організацій, операції з якими призводять до збільшення фінрезультату, прибрали Накопичувальний фонд. До того ж, варто зазначити, що з 2019 року ця вимога не стосується операцій з придбання товарів, робіт, послуг, необоротних активів у недержавних пенсійних фондах.

Зокрема, було внесено деякі зміни щодо визначення ОЗ (машин та обладнання), які в податковому обліку платників податку на прибуток належать до четвертої групи. Суть зміни полягає лише в тому, що мінімальний розмір, від якого починається визнання відповідних активів ОЗ, змінили з 2500 грн на 6000 грн.

Також з’явилося визначення терміну «норматив витрат на виплати страховим посередникам». Згідно з ПКУ, цегранично допустима величина будь-яких виплат (винагород) страховим посередникам та іншим особам за надані послуги щодо укладання (пролонгації) договорів страхування.

Зміни до ПДВ

Серед головних нововведень – зниження неоподатковуваної вартості міжнародних посилок. З 1 липня 2019 року неоподатковувана вартість міжнародних посилок знизиться зі 150 до 100 євро. До того ж норма про «три посилки» буде скасована. Причиною є те, що поштові оператори виявились не готовими до адміністрування такого обмеження.

З 2019 року касовий метод застосовуватимуть не лише ЖЕК-и та бюджетні установи, а й управителі багатоквартирних будинків, які є платниками ПДВ.

Важливо те, що індивідуальний податковий номер платника ПДВ відтепер є в переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної, а ігнорувати його – протизаконно. Втім за деякими операціями використовуються умовні індивідуальні номери.

Ряд змін щодо ПДВ торкнувся і операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації. Натомість на постачання техніки, обладнання, устаткування тепер розповсюджується загальний порядок оподаткування.

Зокрема, важливо те, що до 31 березня 2019 року подовжено звільнення від оподаткування ПДВ операції з лікарськими засобами.

Серед змін і те, що земельні ділянки, які перебувають у власності держави, або територіальної громади, та земельні ділянки надані у суборенду звільнено від оподаткування ПДВ.

Отримали тимчасове звільнення від ПДВ до 1 січня 2022 року операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій. Втім пільга не розповсюджується на торф.

До 31 грудня 2022 року від ПДВ звільнені операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України деяких електрокарів.

Оскарження акта перевірки ДФС

З 2019 року буде збільшено строк права подати контролюючому органу, що проводив перевірку, заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності. Відповідний строк збільшено з 5 до 10 робочих днів.

Проте, якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов’язання, то він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Строк подання такої скарги буде змінений з 10 календарних на 10 робочих днів.

Зміни до Закону про ЄСВ

Відтепер єдиний соціальний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб-підприємців (у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування та в яких працюють особи з інвалідністю) встановлюється у розмірі 8,41%. Раніше така ставка поширювалась тільки на юридичних осіб. Натомість, фізичні особи-підприємці сплачували ЄСВ за загальною ставкою 22%.

Пільги з податку на нерухомість с/г виробникам

За новою редакцією Податкового кодексу, пільга з податку на нерухомість поширюватиметься на будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), які відносяться до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» Державного класифікатора будівель та споруд та не надаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Фактично, якщо виробник сільськогосподарських товарів має інші види нерухомості, які не відносяться до класу 1271, то йому за них слід буде сплачувати податок, починаючи з 2019 року. До того ж потрібно буде подати на них декларацію з податку на нерухоме майно до 20 лютого.

Архівація документів для платників податків

Якщо раніше нормативні акти щодо архівації документів мали рекомендований характер, то тепер від 1 січня 2019 року у разі ліквідації платника податків документи, за його період діяльності не менш як 1095 днів (2555 днів для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням) передають до архіву.

категорії
Суспільство

Публікації по темі