“Корупцією просякнута уся система лісового господарства”, – дослідження британської компанії

Неприбуткова організація "Earthsight" із центом у Лондоні провела дослідження сфери лісозаготівлі Україні.

5 листопада, у Верховній Раді України відбувся Круглий стіл на тему: “Міжнародні аспекти корупційних зловживань при торгівлі українською деревиною”.

Неприбуткова організація “Earthsight” із центом у Лондоні провела дослідження сфери лісозаготівлі Україні. Вони опублікували низку даних, які свідчать про тотальну корумпованість цієї сфери в Україні. Загалом, згідно з даними, українські ліси зараз перебувають під загрозою знищення. Їхньому існуванню загрожують незаконні рубки, незаконний експорт деревини і пов’язана з ним корупція, в якій дуже часто задіяні правоохоронні органи. Лише у 2017 році ЄС закупив української деревина на 1 млрд євро. За даними дослідження, мінімум 40% цих обсягів мають корупційну складову.

“З дослідження ми бачимо, що корупцією просякнута уся система лісового господарства: від кадрових призначень на лісові посади, до державних закупівель, безпосередньо самої лісозаготівлі і продажу деревини. Злочини у сфері незаконної лісозаготівлі посідають місця поруч з торгівлею наркотиками, торгівлею людьми та зброєю. У світі в цій сферу крутяться десятки мільярдів доларів брудних грошей”, – наголосив Остап Єднак, модератор круглого столу, секретар комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики.

За цими схемами в Україні і в світі загалом стоять цілі кримінальні угрупування. Незаконні дії у сфері лісозаготівлі в Україні відбуваються через так звані «санітарні вирубки». Для того, аби покращити ситуацію керівник організації “Earthsight” Сем Лоусон (Sam Lawson) сформулював декілька порад для України.

“Україна повинна реформувати цю сферу, прийняти нові закони. Повинна встановитися радикальна прозорість, ввести новий незалежний орган контролю за лісозаготівлею, який мав би поширюватися включно на продаж. Також важливо, щоб цей новий орган контролю мав можливість проводити слідство та кримінальне переслідування”, – пояснив Сем Лоусон.

Також керівник “Earthsight” наголосив на надзвичайно складному доступі до документації у сфері лісового господарства і порекомендував зробити низку нововведень для того, щоб спростити пошуки такої інформації. Зокрема він додав, що зроблять все можливе, аби ЄС надав Україні у вирішення цієї проблеми.

“Зараз існує більше 200 українських державних компаній і є Європейські великі компанії. І чомусь торгівля між ними відбувається не напряму, а за допомогою посередників з британських компаній, які мають панамських власників. Це дуже підозріло. Ми розробили законопроект про єдину інформаційну систему обліку деревини, що забезпечить ту саму радикальну прозорість, про яку казав пан Сем. Ми подаватимемо цей законопроект в Парламент. В Україні вже поширений 3G, тому при напрацюванні певного програмного забезпечення, ми зможемо бачити в режимі реального часу звідки перевозиться, як заготовляється деревина”, – додав Остап Єднак у відповідь на виступ Сема Лоусона.

Законопроектом передбачені жорсткі методи покарання.

“Припустимо водій везе деревину з точки А в точку Б з вимкненим телефоном, не працює програма, яка відслідковує цю поїздку, це означає, що деревина конфісковується разом з транспортним засобом”, – пояснив Остап Єднак.

У дослідженні британської компанії також була наведена інформація про австрійські підприємства, які нелегально імпортують деревину з України. Такі дані спричинили певне обурення австрійської сторони.

“Оприлюднене дослідження «Earthsight» вказує на австрійські підприємства, які імпортують деревину з України. В цьому звіті вказується на те, що австрійські підприємства, також як і українські місцеві, регіональні та державні лісові агентства, органи митниці звинувачуються в тотальній вирубці, що ведеться в Карпатах і в тому, що вони підтримують і здійснюють контрабанду лісу з України. Ці звинувачення проти цілого сектору господарства та австрійських підприємств без наведення конкретних доказів є невиправданими і надзвичайно непрофесійними”, – висловила позицію своєї держави Гермін Поппеллер, посол Австрії в Україні.

Вона також додала, що ЄС вимагає скасування мораторію на вивезення лісу-кругляка з України, адже він не відповідає вимогам ВТО та суперечить договору про асоціацію з Європейським Союзом.

“Потенціал сталого використання українських лісів поки що не вичерпано. Із введенням мораторію на вивезення лісу-кругляка, законодавець України позбавив державу і держлісагентство важливого джерела доходів. Для австрійських підприємств важливо мати чіткі умови для придбання та експорту української деревини. Тому їхнє затвердження є на часі, я вважаю”, – додає Гермін Поппеллер.

Проте загалом Австрія готова підтримати Україну у питанні боротьби із проблемами у сфері лісового господарства.

“Австрія зацікавлена в тому, щоб ліси залишалися здоровими екосистемами не лише в нашій державі, а й у всьому світі, і тому вона готова надавати експертну допомогу та співпрацювати із органами України, що відповідають за лісове господарство і це відбувається на даний час”, – висловилась посол Австрії в Україні.

Також під час круглого столу говорили про нелегальні рубки в Карпатах. Як виявилося, в грошовому еквіваленті ми щорічно втрачаємо в Карпатах 1,5 мільярди гривень.

“Ймовірний показник щорічного нелегального вирубування лісів в Карпатах сягає 1,5 мільйонів кубометрів. Якщо уявити, що один кубометр коштує тисячу гривень, то в грошовому еквіваленті ми щорічно втрачаємо в Карпатах 1,5 мільярди гривень. Тобто 50 мільйонів доларів щороку може складати тіньовий ринок у Карпатах лише за категорією «нелегальні рубки”, – пояснив Дмитро Карпчук, WWF Ukraine.

Також він розповів, що WWF розробило програму, за допомогою якої кожна особа, яка побачить на території Карпат дереворубку, може викликати перевірку. Зараз обговорюється процес впровадження програми в Україні.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі