Медичне страхування: як воно працює

Згідно з новою медичною реформою люди матимуть можливість оформити платне страхування.
Джерело: twitter.com

Програма передбачає забезпечення ліками пацієнта, виїзд швидкої допомоги та невідкладне стаціонарне лікування.

У електронній медичній системі для пацієнтів Helsi пропонують ознайомитись та оформити медичне страхування online за три кроки. Журналіст ІА “Вежа” вирішив розібратись, що пропонують українцям, та як це працює.

Програма передбачає забезпечення ліками пацієнта, виїзд швидкої допомоги та невідкладне стаціонарне лікування.

Стосовно медикаментів, то обрана пацієнтом страхова компанія відшкодовує вартість ліків, які були призначені для лікування до 100 000 грн. на рік, а також гарантує доставку додому ліків вартістю від 100  грн. Важливо: відшкодування відбувається у випадку, якщо страхова компаніє співпрацює із обраною аптекою і обов’язковою умовою є призначення від лікаря.

Стосовно виїзду карети швидкої медичної допомоги, то процедура є затяжною, оскільки людина, що потребує допомоги медиків повинна спершу зателефонувати до страхової компанії, описати самопочуття, та уже у разі потреби страхова компанія надсилає найближчу карету швидкої допомоги.

Клас медичних закладів – державні, відомчі, приватні.  При цьому,  гарантується остаточна діагностика (клінічна, біохімічна та гормональна , проте до трьох показників на весь період дії договору). У випадку невідкладної госпіталізації, яку встановлює при огляді лікар швидкої мединої допомоги, пацієнт  перебуває в палаті, харчується згідно з умовами та розкладом стаціонару, куди він потрапив. Наступний пункт – пацієнт забезпечується всіма необхідними матеріалами та медикаментами, окрім протез чи імплантів ( на цю позицію встановлена франшиза 30% у межах 100 тис грн. ліміту).

Цю ситуацію прокоментував Президент Світової Федерації Українських лікарських товариств (СФУЛТ), доктор медичних наук і професор кафедри пропедевтики Львівського Національного  медичного університету ім.Д.Галицького Андрій Базилевич : «Реформа щодо обов’язкового державного медичного страхування  поки не є в дії, при цьому на сьогодні є реформа ланки «Сімейної медицини», яку запровадили 1 липня 2018 року.  Мова насамперед про укладення декларації громадян з  сімейними лікарями, хоча можливий вибір для дитини і «чистого» педіатра,а для дорослого – терапевта. Стосовно добровільного страхування.  Якщо пацієнт чи його родина знає про страхування, то телефонують у диспетчерську службу виклику і вибір карети залежить від них . До особи, яка застрахована, прибуває та карета швидкої допомоги, яка прописана у його страховаму полісі: або «Богдан», або швидка «МОЖУ» чи інші.  Тобто, сам пацієнт вирішує, кого викликати. Диспетчер не з’ясовує: людина застрахована чи ні, а направляє карету на місце виклику.  Бувають випадки, коли іноземцям страхові компанії відшкодовують збитки за прибуття приватної чи державної швидкої допомоги.

Щодо часу доїзду карети швидкої допомоги , існує зазначений таймінг – 10 хв. у місті, та відповідно, 20 хв. у сільській місцевості. Сама процедура виклику швидкої відбувається наступним чином: якщо в пацієнта виникли проблеми зі здоров’ям, то  спершу він має телефонувати  своєму сімейному лікарю з відповідними скаргами. Звичайно, в ситуації необхідності екстреної медичної допомоги  – то вона надається відразу. У випадку, якщо лікар не в змозі допомогти, викликається швидка медична допомога , або державна, або приватна, зважаючи на те, яка перша отримає виклик».

Страхування пропонують оформити на вибір із двох видів, «стандарт» та «стандарт+» у всіх містах України.

У Львові «стандарт» коштує 2 тис 354 грн та 4 тис 708 грн за дитину, страховова компанія сплачує 80% вартості ліків і діагностики ( рентген, КТ, МРТ, УЗД – при невідкладних станах),  а також аналізи, які призначив лікар державної лікарні . «Cтандарт+» обійдеться у 2 тис 475 грн, та 4 тис 950 грн за дорослого.

Пацієнт має вибір між двома спілками – Альфа Страхування та «Vuso», що уклали договір із Helsi . На офіційних сайтах оприлюднені договори та списки лікувально-профілактичних установ.  Зокрема, у Львові це міська клінічна лікарня №3 , медичний цент «Богдан», комунальна міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги тощо. Варто зазначити, що в обидвох страхових спілок підписані договори із більш ніж 10 аптеками у кожному місті.

Окрім медичної реформи, Андрій Базилевич зазначив, про кількості карет швидкої допомоги.

«Для прикладу, в порівнянні із теперішніми каретами клініки «Богдан», 20 років тому швидка виїжджала із ультразвуковими апаратами тощо, зараз, на жаль, не зустрінеш такої розкоші. Фактично, приватні швидкі чи екстрені медичні допомоги, зараз обслуговують переважно перевезення. І не надто прив’язані до обов’язків медичного страхування.  На сьогодні державні екстрені медичні допомоги є більш оснащені, оперативніші, відтак поки їх надто недостатня кількість.  Варто зазначити, у них є безліч підстанцій, навіть – по селах. Зокрема у місті Львові можна виокремити районні точки , де вони базуються – станція на Київській, Топольній чи  Сихові, і за допомогою навігації , працівники швидко реагують на виклики , що змушує пишатись змінами, але бувають випадки, коли машини їдуть довше очікуваного часу».

Окрім того, на реформи котрі очікувались цього року, потрібно чекати ще рік часу.

«Наступна реформа первинної спеціалізованої допомоги  у медицині очікувалась на 1 липня, проте відтермінувалась до 1 січня 2020 року. Стосувалась вона безпосередньо безкоштовного діагностування  пацієнтів ( певні біохімічні аналізи крові, ультразвукова діагностика , ехо-кардіографія тощо) Що важливо, ці послуги надаються у випадку рекомендації сімейного лікаря будь-де: чи там де обере пацієнт, але за скеруванням сімейного лікаря – як приватний, державний чи комунальний заклад».

З 2020 року планується так званий наступний етап вторинної і третинної, коли вже стаціонар мав одержувати фінансування, як від держави, так і згідно кількості пацієнтів, що отримувались на лікуванні. При цьому, не відомо, чи реформу ухвалять до 1 січня, оскільки стоїть питання щодо зміни Кабінету Міністрів України.

категорії
Новини ЛьвівщиниСуспільство

Публікації по темі