На Львівщині проведуть суцільне археологічне обстеження двох районів

Археологічні дослідження відбудуться у межах Старосамбірського і Радехівського районів.

Археологічні дослідження відбудуться у межах Старосамбірського і Радехівського районів. На них витратять 150 тисяч гривень.

Інформація була оприлюднена на майданчику публічних закупівель «Prozorro».

Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації виступив замовником археологічних робіт по обстеженню басейну річок Стриговір і Острівка, що знаходиться у межах  Старосамбірського і Радехівського районів.

Надаватиме археологічні послуги Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України, який став переможцем тендеру.

Суцільне обстеження відбуватиметься згідно з документацією археологічного кадастру Львівської області, електронна платформа якого запрацювала у 2017 році.

Як повідомила Оксана Ткачук, в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування у Львівській області, – «Містобудівний кадастр Львівської області складається з різних шарів документації і один із цих шарів стосується археологічних досліджень. На цій платформі відображені ті території, де теоретично можуть знаходитись цінні експонати».

Вона також зазначила, що лише на 10% території Львівської області були проведені масштабні археологічні дослідження. Найбільше археологічних розкопок було здійснено у Сокальському районі. До 31 грудня 2018 року проведуть археологічні розкопки у межах Старосамбірського і Радехівського районів.

«Обстежено дуже мало території. Найбільше археологічних розкопок було здійснено у Сокальському районі. Минулого року, ми завершили кадастр в районі ріки Себечівка. Також продовжуємо досліджувати у цьому ж районі ще одне місце. Минулого року, на цьому місці були знайдені бронзові казани І-ІІ століття н.е. Припускаємо, це може бути територія поховання одного з королів германських племен. Ми будемо продовжувати розкопки», – зазначила Оксана Ткачук.

Археологічний кадастр Львівської області – це публічна і конфіденційна інформація водночас. У кадастр вносяться тільки ті території, які були будь-коли обстежені археологічною службою. Інформація, де потенційно можуть знаходитись цінні історичні експонати не розголошуються, щоб не привабити копати чорних археологів.

«У кадастр вносимо ті пам’ятки, які вже є обстежені. Наші археологи знають місця, де ще можуть знаходитись цінні експонати, ці місця не обстежені, вони відображаються у конфіденційній містобудівній документації. Ми не оприлюднюємо потенційні археологічні місяця тому що дуже багато чорних археологів, які просто відкриють собі цей кадастр будуть знати де копати. Щоб не було таких випадків, ця інформація є закритою. Там, де вже були проведені археологічні дослідження – ця інформація є повністю публічна».

Після того як запрацював єдиний археологічний е-кадастр Львівської області – обстежувати території археологам стало легше.

«Завдяки реалізації археологічного кадастру відомо вже близько 4000 нових об’єктів археології. Археологічний кадастр допомагає орієнтуватись, які об’єкти археології є на території тієї чи іншого району. Це дозволяє планувати археологічну діяльність заздалегідь», – прокоментував нововведення Олег Осальчук, директор НДЦ «Рятівної археологічної служби».

На археологічні дослідження потенційних територій, які були внесені до конфіденційної системи містобудівної документації не вистачає фінансування.

«Жодної підтримки зі сторони держави. Ми все робимо за рахунок коштів обласного бюджету. Археологічні розкопки – доволі ювелірна робота, тому вона потребує багато часу і грошей», – заявила Оксана Ткачук.

Обурено прокоментував ситуацію щодо фінансування археологічних розкопок державою і Олег Осальчук.

«Сьогодні фінансування програми є мізерним.  На 2018 рік було виділено всього-на-всього 150 тис. гривень, з кожним роком все менше і менше. Хоча, навпаки, повинно фінансування збільшуватись, щоб всю територію області обстежити. На жаль, було обстежено тільки 10-15 % території області. Раніше до фінансування археологічних кадастрів усіх областей долучався і держбюджет, але з 2008 року Кабінет Міністрів України не затверджує жодної цільової програми, тому нічого не фінансується».

Нагадаємо, що у 2017 році Львівська облрада затвердила програму «Охорона і збереження культурної спадщини Львівської області на 2018-2020 роки». Майже 10 млн гривень будуть витрачені на дослідження і впорядкування історичних поховань, встановлення пам’ятних знаків загиблим воїнам УПА і виготовлення ПКД для пам’яток дерев’яної сакральної архітектури.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі