Надання екстреної медичної допомоги потребує вдосконалення

За результатами оцінки експерти надали свої рекомендації, які в основному стосувались системи навчання, кваліфікаційних вимог до працівників екстреної медицини і медичних аспектів надання екстреної допомоги.

Експерти надали результати незалежної оцінки якості екстреної медичної допомоги.

Повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

За результатами оцінки експерти надали свої рекомендації, які в основному стосувались системи навчання, кваліфікаційних вимог до працівників екстреної медицини і медичних аспектів надання екстреної допомоги.

Вперше якість роботи екстреної медичної допомоги оцінена не за результатами паперової статистики, а в ході незалежного дослідження. В кожному регіоні України протягом 3 діб волонтери спостерігали за роботою бригад швидкої. Методологію дослідження та оцінки результатів розробили експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я. Групи спостерігачів працювали у 26 довільно обраних українських населених пунктах, з населенням більше 10 000 людей, на 30 підстанціях швидкої допомоги. Основним методом дослідження було «спостереження під час виконання».

За результатами узагальнених даних, бригади екстреної допомоги оперативно реагують на виклики, водночас протоколи лікування потребують перегляду.

Дослідження показало, що середній час реагування швидкої на виклик, з моменту отримання повідомлення бригадою і до першого контакту з пацієнтом, становить 8,5 хвилин, в межах 10 хвилин – здійснюються 56% від усіх викликів, в межах 20 хвилин – здійснюються 94% від усіх викликів. Тоді ж середній час перебування на місці події становит 17 хвилин, а транспортування до лікарні – 10 хвилин.  Згідно з дослідженням, 53,7% невідкладних викликів закінчилися транспортуванням до лікарні та госпіталізацією пацієнтів.

А от препарати, які використовують при наданні екстреної медичної допомоги, не завжди мають доведену ефективність та доцільність використання в конкретних випадках.

Експерти ж рекомендують приділити увагу системі навчання та підвищення кваліфікації працівників екстреної медицини, зокрема створити навчально-тренувальні центри у всіх регіонах. Дуже важливо, аби навчання працівників, які працюють в системі ЕМД, мало практичний характер. Це неможливо без відпрацювань практичних навичок та моделювання конкретних ситуацій. Для такого навчання в усьому світі застосовуються спеціальні манекени та обладнання, аби кожен рух був багатократно повторений та завчений. У 2019 році обладнані навчально-тренувальні центри з’являться в Донецькій, Одеській, Тернопільській, Полтавській, Вінницькій областях та місті Київ.

Ще однією порадою для вдосконалення надання екстреної медичної допомоги є розробка вимог та передбачення коштів для створення відділень екстреної медичної допомоги у лікарнях. Ефективна допомога при невідкладних станах можлива лише за умови її безперервності та комплексності. Ситуація, коли бригада екстреної медичної допомоги везе постраждалого до лікарні, в якій його не можуть прийняти, є неприпустимою. В кожній лікарні інтенсивного лікування має бути створено відділення екстреної медичної допомоги, в якому пацієнт протягом 24 годин зможе отримати повний комплекс діагностики та лікування в невідкладному стані. Вимоги до оснащення та персоналу таких відділень розробляє  Міністерство охорони здоров’я, вони будуть затверджені вже наступного року. Завданням місцевих органів самоврядування стане виділення чи побудова приміщень для лікарень інтенсивного лікування, а також закупівля необхідного обладнання.

Окрім цього, потрібно буде також оновити кваліфікаційні вимоги до працівників системи ЕМД, а також розробити психо-фізіологічні вимоги. Адже такі заходи дозволять керівникам Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф провести кадровий аудит і впевнитись, що в системі працюють професіональні та вмотивовані співробітники.

Експерти також радять переглянути протоколи надання екстреної медичної допомоги, за якими працівники швидкої мають оцінити стан пацієнта, надати йому допомогу і транспортувати до лікарні. Експерти Міністерства охорони здоров’я вже розпочали роботу над перекладом та адаптацією сучасних міжнародних протоколів надання екстреної медичної допомоги. Будуть переглянуті як перелік препаратів, що застосовуються в конкретних ситуаціях, так і послідовність дій працівників, аби вони застосовували всі сучасні методики врятування життя.

Нагадаємо, що у Державному бюджеті на 2019 рік на охорону здоров’я виділено 95,08 млрд гривень.

категорії
Суспільство

Публікації по темі