НУШ: цього року область отримала майже 90 мільйонів гривень субвенції

Найбільше коштів із субвенції у Львівській області перераховали Львову та Яворівському району. Найменше - Моршину, Трускавцю та Новому Роздолу.

Нова українська школа мала б кардинально відрізнятися від тієї форми навчання, до якої усі звикли. На те, аби переформатувати застарілу схему, Уряд виділяв багато коштів та перераховував їх до областей як субвенції на освіту.

НУШ з’явилась ще у 2017 році як експеримент. Опісля реформу почали активно впроваджувати з 2018 року по всій Україні. Програма передбачає створення школи, де діти будуть навчатися на практиці, а основна увага буде спрямована на розвиток компетентностей, а не на запамятовування фактів.

Однією із найважливіших частин цієї реформи є підготовка вчителів. Відбувалося це наступним чином: на онлайн-платформі Ed-era розробили шеститижневий курс для вчителів перших класів, що стало першим етапом підготовки до впровадження нової школи. Після чого організували підготовку для вчителів. Навчання проводили тренери, що пройшли підготовку за програмою ГО «Освіторія» спільно з МОН.

До слова, у 2018—2019 навчальному році підвищення кваліфікації пройшли понад 22 тисячі вчителів початкових класів.

Аби закріпити нові правила потрібен також і відповідний простір для навчання, а саме багатофункціональне середовище з креативним зовнішнім та внутрішнім дизайном для забезпечення комфорту дітей та педагогів.

Звісно ж, для запровадження такої реформи потрібні були чималі кошти. У 2018 році Уряд виділив 1 мільярд гривень для забезпечення учнів молодших класів навчальними засобами і мобільними меблями.

Передбачалось, що кошти в молодшу школу йтимуть як з державного бюджету, так і з місцевих.

«Ці інвестиції ми робимо на основі співфінансування з місцевими органами влади – частина коштів дає держава, решту – місцеві органи. Майже 1 млрд держава дає на забезпечення навчальними засобами і мобільними меблями, бо для реалізації нових методик потрібно нове освітнє середовище, і повинні його забезпечити», – так коментувала впровадження нової системи у 2018 році Лілія Гриневич.

Тоді ж на реалізацію освітньої реформи Львівщина отримала майже 100 мільйонів гривень субвенції. З цих коштів було передбачено 70,9 млн гривень закупівлі дидактичних матеріалів, меблів, комп’ютерного обладнання. Ще 28,5 млн гривень на підготовку тренерів-педагогів, підвищення кваліфікації вчителів початкових класів. Тоді ж відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 14 травня 2018 року на закупівлю дидактичних матеріалів витратять 28,3 млн грн (40% від суми передбаченої на закупівлю, – Ред.), ще 28,3 млн гривень (40%, – Ред.) передбачено на придбання сучасних меблів, та 14,1 млн тисяч гривень (20%) на придбання комп’ютерного обладнання та мультимедійного контенту.

Минулого року Любомира Мандзій журналісту ІА «Вежа» розповідала, що кошти на придбання комп’ютерного обладнання розподілено двома розпорядження  Голови ОДА. Відповідно до розпорядження було чітко передбачено 11 млн 170 тис гривень на придбання техніки для друкування, ламінування, копіювання матеріалів та витратні матеріали до неї. Ці кошти розраховані на кожну школу, а не на окремий клас – саме на школу. У навчальному закладі має бути ноутбук, принтер, ламінатор. Іншим розпорядженням розподілено 14,1 млн гривень на закупівлю комп’ютерної та мультимедійної техніки.

Цього ж року з державного бюджету область отримала 89 мільйонів гривень.

Варто зауважити, що з цих коштів для закупівлі дидактичних матеріалів, музичних інструментів, сучасних меблів та комп’ютерного обладнання виділять 68 млн грн, на підготовку тренерів-педагогів, супервізорів. Також для проведення супервізії та підвищення кваліфікації педагогічних працівників направлять 20 млн грн.

Окрім цього, відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 1 квітня цього року місцевим бюджетам було скеровано субвенцію на суму в 69,9 мільйонів гривень та комунальним закладам Львівської обласної ради «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти», санаторним школам-інтернатам – 11,7 млн грн для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа».

На закупівлю дидактичних матеріалів для учнів початкових класів, які навчаються за новими методиками передбачено 25 відсотків (17,2 млн грн), відповідно до вищезгаданої Постанови,  та 40% (27,4 млн грн) на закупівлю сучасних меблів для початкових класів нової української школи. На музичні інструменти, комп’ютерне обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів нової української школи, передбачено 35% (24 млн грн), а на підвищення кваліфікації педагогічних працівників області – 1,3 млн грн.

Найбільше коштів із субвенції у Львівській області перерахували Львову – 11,5 млн гривень та Яворівському району – 4,4 млн гривень. Найменше виділили Моршину –84 тисячі, Трускавцю – 341 тисячу та 430 тисяч гривень Новому Роздолу. В межах від 680 тисяч до майже 1 мільйону гривень було перераховано Бориславу та Самбору, а також Мостиському, Радехівському та Самбірському районам. Решта ж адміністративно-територіальних одиниць отримали субвенцію в межах від 1 мільйону до майже 4 мільйонів гривень.

Тоді як серед ОТГ найбільше коштів отримала Мостиська ОТГ (790 тисяч гривень), а найменше – Новострілищанська ОТГ (79 тисяч гривень). Загалом коштів з субвенції на ОТГ виділили 69,8 мільйонів гривень.

Варто додати, що сума співфінансування з місцевих бюджетів для закладів, розташованих у містах обласного значення, становить не менше 30%, у районах та в ОТГ – не менше 10%, у селах (селищах), що мають статус гірських населених пунктів, – не менше 5%.

категорії
ЕкономікаНовиниСуспільство

Публікації по темі