«Пакунки для малюків»: замість прозорої закупівлі, “міжнародна технічна допомога” від ЮНОПС

За поставкою боксів для малюків «слідкує» ЮНОПС.

Попри обіцянку надати кожному народженому після 1 вересня 2018 року малюку “Бейбі-бокс”, пакунки малюків лише почали надходити за призначенням. Відтак з’явились перші фото вмісту “подарунку” від держави. Виникає запитання, хто обрав саме тих виробників дитячого одягу, підгузків, та інших необхідних для малюка речей.

20 серпня в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі під номером 3919 був зареєстрований проект міжнародної технічної допомоги “Забезпечення соціального захисту і відповідального батьківства в Україні” у рамках Меморандуму України з ООН, яким передбачено міжнародну технічну допомогу на загальну суму 25 млн доларів США. Термін реалізації програми – два роки (1.07.2018 — 1.06.2020), де донором значилися ЮНІСЕФ і Управління ООН з обслуговування проектів (ЮНОПС – Ред.), виконавцем — ЮНОПС, бенефіціаром — Мінсоцполітики, а реципієнти — “будуть визначені у процесі реалізації”.

Згідно домовленості, саме ЮНОПС слідкує за поставками бейбі-боксів для малюків. У проекті угоди з ЮНОПС йдеться вже про співфінансування цього проекту. Щоправда, суму не зазначено. Тобто фактично департамент соціального захисту населення перераховує кошти ЮНОПС, а останній в свою чергу лише надає допомогу у “здійсненні заходів” угоди і бере за це додатково 4,5% комісійних. Усе, що по факту робить ЮНОПС, — це в певній кількості формує “пакет малюка” відповідно до переліку, затвердженого наказом Мінсоцполітики, і поставляє на склад, визначений департаментом соцзахисту.

При цьому угода з ЮНОПС знімає з нього будь-які ризики за збої в поставках, перекладаючи їх на постачальників та департамент соцзахисту. Департамент же зобов’язується оплатити всі судові витрати і відшкодування, якщо ЮНОПС припуститься помилок у роботі.

Згідно даних DT.UA, на 30 серпня договори з ЮНОПС підписали 22 ОДА, до цього переліку входить і Київ. Варто зазначити, що Луганська й Івано-Франківська області відмовилися підписувати договір з управлінням ООН, тож новонароджені малюки в згаданих областях донині залишаються без обіцяних пакунків. Окремо варто згадати Донецьку ОДА, яка, відхиливши пропозицію укласти договір, написала заяву в НАБУ.

Що стосується закупівлі товарів, робіт і послуг, пов’язаних із комплектацією “пакета” та його доставкою в пологові будинки, згідно з постановою уряду №512, ухваленою 20 червня 2018 року, саме керівники ОДА відповідатимуть за своєчасність поставки пакунків для новонароджених. Вони мали забезпечити до 1 вересня 2018 року поставку бейбі-боксів, однак в них, певно, «виникли труднощі».

Всупереч визначеної Кабміном процедури, Київська міська рада оголосила тендер на визначення компанії, яка мала би поставляти пакунки малюка, пропонуючи постачальнику очікувану вартість 51,5 мільйонів гривень за 10300 таких коробок. Втім тендер згодом скасували.

У технічному завдані тендеру, котрий мала намір провести Київська міська рада, прописано 25 необхідних для замовника позицій, серед яких, як зазначають в Міністерстві, найнеобхідніші речі для малюка: речі особистої гігієни, одяг, рушник, іграшки та сам бокс із матрацом, який можна використовувати як люльку для дитини.

Зазначимо, що в тендерній документації згадана лише інформація про кількість позицій, розміри та матеріали комплектуючих без згадки фірми-виробника.

Щоправда, прозорий тендер так і не відбувся. Заявили про намір брати участь одразу 5 компаній: “Київгума”, “СКАЙ ТРЕЙД УКРАЇНА”, “ТК-Домашній Текстиль””Б”777″” та “Альтернатива Трейд”. До конкурсу замовник, Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради, допустив лише останні дві. Тай серед них не виявилося переможця – причиною відміни торгів вказали «відсутність подальшої потреби в закупівлі відповідних тендерів».

До вартості самих бейбі-боксів теж є запитання. Згідно згаданої постанови уряду, вартість “пакета”, без урахування витрат на закупівлю, комплектацію та доставку, становить не більше 5 тис. грн. Роздрібна вартість товарів за підрахунками активістів, що входять у комплект, варіюється від 2,7 тис. до 3,5 тис. грн. Гуртова вартість мала би бути орієнтовно ще на 10—20% дешевшою.

Нагадаємо, пілотний проект з надання одноразової натуральної допомоги “Пакунок малюка” в Україні передбачений постановою Кабінету Міністрів від 20 червня 2018 р. № 512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”».

Згідно з постановою, місцеві бюджети профінансують цю ініціативу за кошти субвенції з Держбюджету на виплату допомоги сім’ям із дітьми, незаможним сім’ям та інвалідам.

Перелік позицій у бейбі-боксах визначено в наказі Міністерства соціальної політики України №1025 від 17 липня 2018 «Деякі питання надання одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” при народженні дитини».

Довідка: Управління ООН з обслуговування проектів (ЮНОПС) було створено у 1995 році резолюцією Генеральної Асамблеї ООН, з метою надання послуг у сфері закупівельної діяльності, будівництва та виконання проектів.

У світі ЮНОПС допомагає країнам в питаннях відновлення миру та постконфліктної стабільності, надає послуги для раннього відновлення після природних катастроф, сприяє економічному розвитку на основі місцевих потенціалів, підтримує екологічну стійкість та адаптацію до зміни клімату.

Діяльність офісу стосується закупівель, управління підрядами, будівельних робіт та інфраструктурних проектів  – майже 2500 проектів на рік.

 

категорії
Суспільство

Публікації по темі