Роман Іванців: У Києві львівський Палац спорту назвали «космічним»

Проект Палацу спорту у Сихівському районі підготували ще на початку 2018-го.

Проект Палацу спорту у Сихівському районі підготували ще на початку 2018-го. З цього часу Львівська міська рада двічі змінювала вартість будівництва, скасовувала тендер та оголошувала його знову. Журналіст ІА «Вежа» поспілкувалась із ініціатором проекту Романом Іванцівим про те, чому будівництво гальмують і коли розпочнуть роботи.

 

Чому міська рада відмінила тендер у грудні?

Минулого року нам стало відомо, що держава розробляє програму підтримки місцевих бюджетів і готова фінансувати будівництво палаців спорту, за умови, що один з залів буде вміщати 2,5 тис. місць. Ми якраз мали проект спорткомплексу, вартість котрого лише 200 млн грн, однак жоден зал у ньому не відповідав вимогам.

Щоб взяти участь у програмі та отримати 54 мільйони державної субвенції, ми повинні були оголосити тендер на будівництво до кінця 2018-го. Часу кардинально змінювати проект не було. Тож ми внесли лише одну правку – баскетбольний зал для 2,5 тис глядачів. Опісля вартість будівництва відразу зросла до 900 млн грн. Для нас це було як сніг на голову. Однак в листопаді ми все-таки оголосили тендер і водночас запустили ініціативу для пошуку можливостей здешевити будівництво.

В кінці місяця на останньому засіданні робочої групи, проектанти запропонували варіанти, які дозволили б зекономити 400 млн грн. Вони підшукали альтернативні матеріали. Порівняйте: втратити 54 мільйони державних коштів чи зекономити 400 млн з бюджету міста. Отож, ми вирішили скасувати тендер і запустити механізм корегування проекту, враховуючи нові напрацювання.

Окрім того, хочу звернути увагу на те, що у проекті 2018 року зарплата будівельників становила 6 800 грн. А в лютому цього року ми підняли її до 14 500 грн. Тобто вартість робочої сили зросла більш ніж вдвічі, хоча проект здешевили до 640 млн грн.

Програма фінансування спорткомплексів діюча, умови конкурсу виконані. Чи може Львів все ще розраховувати на субвенцію з держбюджету?

Ми вже звернулись до Верховної ради з проханням надати нам кошти повторно. Міська рада вже проголосувала за відповідне звернення до Голови ВР і Прем’єр-Міністра. Відповідь від Володимира Гройсмана вже прийшла, але нічого конкретного нам не відповіли. Повідомили, що програма діє і в бюджеті 2019-го на будівництво спорткомплексів передбачено 200 млн.

Враховуючи, що ми проект тільки запустили, а інші міста вже працюють над будівництвом, ми не взяли участі в конкурсі на ці 200 мільйонів.

Очевидно, що виборчий період, в який ми зайшли, заморожує наше питання, проте просити державу надати нам допомогу ми будемо і надалі. Я думаю, що це чесно. Ми прийняли правильне рішення: перерахували все і зекономили публічні фінанси. Верховна Рада мала би нас підтримати і поновити 54 мільйони субвенції у цьому році. В гіршому випадку ми будемо старатись отримати кошти на наступні роки будівництва, тому що програма діє. Поки що прогнозувати зарано, так як змінюється влада.

Поясніть, басейн вилучили з проекту через недопрацювання у геологічних дослідженнях чи щоб здешевити будівництво?

Дослідження показали, що там дуже високі грунтові води. Щоб збудувати фундамент і відвести їх, потрібно було заплатити більш ніж 100 млн грн, адже басейн понижував не тільки свою секцію, але й увесь комплекс на 6 метрів вглиб.

Незважаючи на те, що будівництво дороге, ми все-таки могли б піти на цей крок. Львову потрібні великі басейни. Однак цей об’єкт значно обтяжив би утримання всього приміщення. Ми б мали провести під ним теплові мережі і підключити до централізованого теплопостачання. Тож ми відмовились від басейну, щоб зекономити не тільки на операційних витратах, але й на утримані комплексу. Можливо Палац і не стане прибутковим об’єктом, але ми робимо все, щоб він не був принаймні збитковим для міста.

Та це не єдина причина, чому ми вилучили басейн. По перше, держава фінансує палаци ігрових видів спорту з гандбольними, баскетбольними та футбольними залами. Для підтримки будівництва басейнів в Україні створили іншу програму. Але гроші готові виділяти лише на олімпійські басейни, тобто 50-метрові. Басейн на Сихові спроектували за параметрами 25м на 30м. Більший ми не могли вмістити в це приміщення. Тобто розраховувати на програму з будівництва басейнів не можна було.

До того ж, я знаю, що Львівський державний університет фізичної культури ініціює будівництво олімпійського басейну на вул. Черемшини. І там класна ділянка. Якщо вони збираються робити це окремо, нам немає сенсу витрачати на це час. Держава точно виділить гроші для басейну на Черемшини. Тож ми погодили з Федерацією водного поло, що вони займатимуться там та прибрали басейн із Сихова.

Коли Палац почнуть будувати?

Цього року у нас передбачено 25 млн з місцевого бюджету. Плюс, у статутному капіталі ЛКП «Палац ігровий видів спорту» залишились гроші з минулого року. Це ті кошти, які ми мали використати в 2019-му. Підписати договір з підрядником ми плануємо у серпні. Підготовка документів вже на завершальному рівні. Залишалось лише питання щодо дозволу на проведення будівельних робіт. Після цього ми запросто можемо починати, десь у вересні-жовтені.

Чи реально збудувати такий величезний комплекс за три роки? Раніше повідомляли, що плануєте вкластись у п’ять.

Тоді ми говорили про 900 млн. Але 3 роки – це орієнтовний період. Якщо не буде фінансування, ми будемо переносити терміни будівництва. Визначальним фактором є гроші.

У нас  сформувалася хороша команда, яка прагне залучати приватні інвестиції. Я впевнений, що підприємців зацікавить дах комплексу, але треба ще продумати маркетингову стратегію. До того ж, ми маємо право розраховувати на державну підтримку.

Коли я представляв наш проект Міністерстві молоді та спорту, наш Палац називали не інакше як «космічний». Він, справді, унікальний. Це не просто бетонна коробка. Його дах є  гірськолижним спуском площею 8 000 кв.м. котрий встелять спеціальною ворсистою тканиною. Там можна буде кататись на лижах навіть влітку. У світі такий дах будують лише в Копенгагені. Найвища точка львівської гірки становитиме 40м, це як дев’ятиповерховий будинок.

З Сихівським спорткомплексом Львів зможе прийняти 3-4 гри збірної України з баскетболу на рік. А так ми тільки збірну з футболу приймаємо і все. Ні волейболу, ні гандболу, дітям також немає де займатись. Школи ніби мають спортзали, але вони не відповідають офіційним розмірам. А провести декілька матчів одночасно ми, взагалі, не можемо фізично.

Палац потрібен місту. І проект насправді дуже ефективний у співвідношенні ціни і метрів квадратних.

Чи можна поступово вводити об’єкт в експлуатацію?

Без басейну у нас залишилось 4 секції. Їх цілком можна вводити в дію поетапно. Однак до цього треба збудувати саму коробку приміщення. А потім облаштовувати і запускати зали по черзі.

категорії
Інтерв'юНовиниСуспільство

Публікації по темі