Ситуація в Азовському морі: що трапилося і як реагує світ

Наразі стоїть питання про введення воєнного стану в Україні.

25 листопада російські катери атакували український флот. Шестеро членів екіпажу поранені. Наразі стоїть питання про введення воєнного стану в Україні.

Ситуація в Азовському морі

Вночі на 25 листопада російський катер берегової охорони протаранив український буксир, який разом із іншими двома військовими суднами вийшли з порту Одеси. Вони прямували в напрямку порту в Маріуполі.

У зв’язку із нападом, українські судна зупинилися перед Керченською протокою. В цей час Росія перекрила рух Керченською протокою в обидва боки.

Українські судна прийняли рішення покидати акваторію Керчі. Проте, замість того, аби дозволити вивести судна, російські кораблі почали їхнє переслідування. А за деякий час з’явилась інформація, що Азовське море та Керченську протоку патрулюють російські винищувачі Су-25.

25 листопада приблизно о 20:30 оприлюднили інформацію, що російські катери атакували український корабель. Члени екіпажу поранені. Ще пізніше ВМС України повідомили, що російський спецназ захопив українські кораблі. Наразі екіпаж фактично перебуває у полоні. Шестеро моряків поранено.

Пояснення Росії

РФ заявляє, що українські військові кораблі незаконно увійшли в «тимчасово закриту акваторію РФ». Тим самим вони порушили її територіальні води.

Насправді ж Азовське море має статус внутрішнього моря двох держав. Тому як цивільні, так і військові судна України чи РФ мають право через Керченську протоку йти до своїх портів.

Більше того, як повідомили у ВМСУ, українські кораблі попредили ФСБ Росії та порти, що вони мають намір пройти через протоку. Проте РФ нічого не відповіла на цю інформацію.

Зараз російські прикордонники заявляєють, що Україна не подавала жодної інформації.

Рішення влади України

В ніч на 26 листопада відбулося засідання Ради національної безпеки та оборони. Президент України Петро Порошенко підтримав пропозицію щодо запровадження воєнного стану на 60 діб.

Наразі ухвалити рішення повинні депутати Верховної Ради. Екстрене засідання парламенту відбудеться 26 листопада о 16.00 в закритому режимі.

Зараз Збройні сили України приведені у повну бойову готовність. Поліця України працює у посиленому режимі.

Воєнний стан

Введення воєнного стану передбачає:

  • трудову повинність для працездатних осіб із метою виконання робіт, що мають оборонний характер;
  • використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони;
  • комендантську година;
  • забороняються вибори президента та Верховної Ради
  • забороняються зміна Конституції
  • особливий режим в’їзду й виїзду;
  • перевірку документів у громадян, огляд речей, транспортних засобів, багажу;
  • контроль за діяльністю ЗМІ, установ і організацій культури, друкарень;
  • квартирну повинність фізичних і юридичних осіб для розквартирування військовослужбовців.
  • забороняється проведення референдумів, акцій та масових зібрань.

Петро Порошенко наголосив, що в разі введення воєнного стану, негайної мобілізації, як і обов’язкових наступальних операцій, не буде. Також це ніяк не передбачає обмеження конституційних прав і свобод громадян.

Реакція світу

Європейський Союз та Півночноатлантичний Альянс закликають Росію припинити захоплення суден і дозволити вільний прохід через Керченську протоку.

“Ми очікуємо, що Росія відновить свободу проходу Керченською протокою і закликаємо усіх діяти зі стриманістю, щоби негайно знизити ескалацію”, – йдеться в заяві Майї Коціянчич, речниці зовнішньополітичного відомства ЄС.

НАТО у свою чергу закликає Росію до стриманості

“НАТО уважно спостерігає за ситуацією в Азовському морі та Керченській протоці і перебуває на зв’язку з українською владою. Ми закликаємо до стриманості та деескалації”, — йдеться в заяві.

Христя Фріланд, міністр закордонний справ Канади засуджую поведінку Росії на Азовському морі.

“Канада засуджує російську агресію щодо України в Керченській протоці. Ми закликаємо Росію негайно знизити напругу, звільнити захоплені судна і забезпечити вільний прохід. Канада незмінно підтримує суверенітет України”, – йдеться в заяві глави МЗС Канади у Twitter.

США гостро реагує на дії РФ і закликає Дональда Трампа притягнути Путіна до відповідальності та стати пліч-о-пліч з Україною.

“Кричуще порушення Росією міжнародного права в Азовському морі і її провокаційна атака на суверенітет України абсолютно неприйнятні. Росія повинна негайно відновити свободу пересування через Керченську протоку, щоб дозволити українським суднам вільно використовувати українські порти”, – заявив Брайан Фіцпатрік член Палати представників Конгресу США від Республіканської партії.

 

 

 

категорії
Суспільство

Публікації по темі