17 грудня розпочали роботи зі знесення 30-метрової аварійної стели, що є частиною Монументу слави на вулиці Стрийській.
Про це повідомив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, голова робочої групи щодо розгляду пропозицій і вирішення питання експонування пам’ятника Монумент Слави на вул. Стрийській, інформує прес-служба Львівської міської ради.
За його словами, Галицька районна адміністрація підписала угоду з підрядною організацією на демонтаж найвищої стели, яка перебуває в аварійному стані. «Під час обстеження було визначено, що найвища стела Монументу перебуває у гостро аварійному стані, відтак потрібно було вчинити усі протиаварійні заходи», – зазначив Андрій Москаленко.
Демонтажні роботи виконуватиме будівельна компанія «Альтера», з якою Галицька районна адміністрація підписала угоду 11 грудня. Звіт про укладений договір оприлюднили на порталі публічних закупівель Prozorro. Згідно цієї угоди, роботи з демонтажу мають бути виконані до 31 грудня поточного року. Галицька РА уклала з компанією «Альтера» прямий договір, вартістю 295,8 тис. грн.
Зауважимо, що згідно даних Youcontrol, бенефіціарним власником БК «Альтера» є мешканець міста Горлівка, Донецької області Владислав Дутка. Підприємство було створене у січні 2018 року, а його статутний капітал становить 1000 грн. Окрім розбирання та знесенням будівель, компанія БК «Альтера» займається 15-ма видами діяльності, серед яких штукатурні роботи та розробка будівельних проектів.
Варто зауважити, що Галицька районна державна адміністрація вже тричі оголошувала тендер на демонтаж згаданої 30-метрової стели.
Спершу 20 квітня ФОП Новіцький Іван Петрович став тендерним переможцем у торгах з демонтажу будівлі. Вартість робіт було оцінене у 403 тис. грн. Однак 29 жовтня оприлюднили зміни до умов договору, за якими відбулося зменшення обсягів закупівлі та узгоджене зменшення ціни на 16 тис. грн. Роботи так і не виконали.
Надалі, 9 жовтня, була чергова спроба знайти підрядника для виконання необхідних робіт. Як повідомляли, очікувана вартість тендеру становила 296 тисяч гривень. Монумент розміщений в горішній частині Парку культури та відпочинку, поряд з Академією сухопутних військ. Він вже давно знаходиться в аварійному стані. Демонтовувати будуть тридцятиметровий монолітний, залізобетонний пілон. Виконавець робіт мав зберегти гранітні плити, барельєфи розміщені на вертикальному пілоні споруди, а також гарантувати безпеку навколишнього середовища. Спроба будівництва знову була невдалою.
Нагадаємо, інформували, що ще 16 лютого 2018 року українські націоналісти кувалдами розбили плити на монументі боротьби проти нацизму. Вони також збили залізний напис «Переможцям над нацизмом» та білою фарбою написали «пам’ятник окупантам». За словами організаторів акції, таким чином представники націоналістичних організацій, зокрема «Правого сектора», Добровольчого руху ОУН та організації «Сокіл», хотіли привернути увагу влади до того, що пам’ятник слід знести в рамках тої ж декомунізації.
Розпорядженням було передбачено демонтаж об’єктів, розміщених на території м. Львова, які є символікою комуністичного тоталітарного режиму: меморіальні таблиці О. Гаврилюку та С. Тудору, тримачів для прапора, розташованих на фасаді будинків по вул. Шота Руставелі, а також перейменування самих вулиць, які будь-яким чином пов’язані з комунізмом.
Зі свого боку, депутати Львівської обласної ради закликали міську раду Львова та обласну держадміністрацію демонтувати пам’ятник, а на його місці встановити Меморіал пошани захисникам України, які борються з агресією РФ.
Монумент Слави не підпадає під пряму дію закону про декомунізацію. Тому міська рада планувала розібрати пам’ятник не через його комуністичний символізм, а у зв’язку з аварійним станом цілого меморіального комплексу.
Відтак, 19 лютого Андрій Садовий, міський голова Львова, підписав розпорядження «Про виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного і тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у м. Львові».
Вже наприкінці лютого виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив рішення «Про вжиття заходів щодо усунення аварійності Монумента бойової слави радянських збройних сил». У травні, Галицька районна адміністрація обгородила Монумент Слави металевим парканом, який у загальній вартості склав цілих 413,611 тис. грн.
Зокрема у відповіді на інформаційний запит журналіста ІА «Вежа» від депутата Львівської міської ради Ігоря Зінкевича зазначено: «Оскільки вказаний монумент знаходиться в аварійному стані, що може призвести до травмування громадян, тому необхідно було завчасно вжити заходів, на збереження здоров’я людей та довкілля, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, що зумовлює необхідність виконання робіт в найкоротші терміни».
Також розпорядженням міського голови Львова № 202 від 17 травня 2017 року створено робочу групу, відповідно до звернення Почесного громадянина міста Львова, письменника, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, учасника національного та правозахисного руху, політв’язня радянських таборів Ігоря Калинця, для розгляду пропозицій і вирішення питання експонування пам’ятника Монумент Слави на вул. Стрийській. Очолює робочу групу Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.
Довідка: меморіал «Монумент бойової слави Радянських Збройних Сил» відкрили у 1970 році. Ансамбль меморіалу, окрім 30-метрової стели, складається з бетонної композиції з фігурами воїнів та алегоричних фігур радянського воїна і «Батьківщини-матері».