У Львові еко-активісти створили притулок для врятованих тварин

Ще в грудні минулого року тут було 70 мешканців, а зараз - більше сотні.

“Домівка врятованих тварин” – центр, розташований на території парку “Знесіння”, який почав функціонувати лише влітку 2018 року, але вже встиг допомогти більше як сотні братам нашим меншим.

“Домівка” дає прихисток тваринам, яких потрібно лікувати або яких, як кажуть у народі, здають “на м’ясо”. Така доля спіткала Орлика — білого коня, який першим на подвір’ї зустрічає відвідувачів. Працівники куточка викупили його у жінки, коли відпочивали в Карпатах. Вона продавала коня, оскільки той став непридатним для роботи в горах. Так Орлик став одним з перших мешканців “Домівки”. На забій хотіли віддати і подругу Орлика, яка постійно ходить слідом за ним, — свиню Пепу. Її викупили волонтери і принесли до притулку.

Ще в грудні минулого року було 70 мешканців, а зараз – більше сотні. Тут живуть риби, черепахи, равлики, шиншили, папуги, сови, тхори, кролики тощо. Рибок працівники принесли сюди самі, щоб було цікавіше маленьким відвідувачам. Є навіть ігуана Велера. Зоолог Назар жартує, що лише в Україні так могли назвати ящірку.

Коли люди дізналися про таку ініціативу, то номери активістів швидко поширили по місту. Втім, до “Домівки” звертаються не лише львів’яни. “Люди з Рівного привезли нам галку, оскільки знають, що в нас дійсно хороше утримання, хороші умови. У Рівному немає ветеринара, який би нормально міг ампутувати крило: воно в неї просто висіло. У нас зробили все необхідне для птаха”, – розповідає зоолог Назар Дулиш.

Працівники “Домівки” намагаються викупити тварину у попереднього власника, якщо мова йде про загибель або небезпеку для життя. Бувають випадки, коли повідомляють про оголошення. Наприклад, на “OLX”, працівники купили єнотоподібну собаку, яку продавали для притравки.

Бувало, що просто в сміттєвих пакетах підкидали лелек. Лиса Фокса хлопці забрали в господаря, який тримав його в клітці, у якій переносять котів. Рудий був голодний, весь в опаришах. Тепер його адаптували до людей.

Утримання, до прикладу, галки не потребує великих витрат, на відміну від інших тварин. Єнотоподібна собака з’їдає в день більше кілограма курячих крилець чи шийок. Крім того, їсть іще каші та овочі. Схожий раціон в борсука. Лисам на день потрібно до двох кілограмів м’яса, а їх тут два. Лелеки і лебеді споживають близько восьми кілограмів риби в день. Себто, найбільше “Домівка” потребує м’яса. Значні витрати йдуть на корми для дрібних гризунів.

Ігуана Велера раз на два тижні, або і частіше, розбиває лампу для обігріву тераріуму, яка коштує близько трьохсот гривень. Тобто, бюджет “Домівки” повинен передбачати не лише витрати на їжу та ветеринарів.

Відвідувачам годувати тварин заборонено, але тут є спеціальне місце, де можна залишити їжу. Зоолог скаржиться, що люди часто цього не розуміють. Одного разу нагодували цапа піцою. Після цього тварина захворіла.

Витрати на світло і опалення неможливо порахувати, оскільки “Домівка” не має окремих лічильників.

Коли звірі потрапляють до “Домівки”, вони проходять необхідне лікування. Хижих відвозять до ветеринара, який спеціалізується на них, іншими займається клініка.

“Зараз ми укладатимемо договір з ЛКП “Лев” – це єдина ветклініка, з якою можна працювати по перерахунку”, – зазначає Назар Дулиш.

На ветеринарні послуги зараз є 37 тисяч. Пан Дулиш розповідає, що цього мало і вистачить лише на вакцинації та паспорти. Саме лікування часто оплачують волонтери, оскільки тільки виклик ветеринара коштує близько 700 гривень.

Якщо тварина одужує і може повернутися в природні умови, то її відпускають, але, наприклад, оленя Бембі, не зможе жити самостійно, бо звикло до людей. Навіть якщо його відпустять – воно повернеться. Також не всі лелеки зможуть полетіти. Втім, збільшуватися відділ не планує, оскільки він не є зоопарком чи зоокутком. Але його місією є рятувати, тому “Домівка” розширюється залежно від кількості тварин, які потребують допомоги.

“Доглядають за “Домівкою” всього троє людей.

“Працюємо без вихідних. Зарплата 4 тисячі. І це віднедавна. Ми працювали колись в парку “Знесіння” інспекторами. Згодом почали говорити з директоркою парку, що треба такий відділ. Орест Залипський став начальником відділу, я — зоологом. У нас ще є орнітолог. Маємо дві вакансії на працівників доброустрою. До нас приходили багато людей. І ніби хочуть працювати, але не за таку зарплату”, – розповідає Назар.

“Домівка врятованих тварин” функціонує як громадська організація “Екозахист”, яка створила відділ на базі парку “Знесіння”. Цьогоріч Львівська міська рада планує передбачити у бюджеті кошти на вольєри -190 тисяч гривень, 130 тисяч гривень на харчування та 35 тисяч гривень на ветеринарні послуги.

 

категорії
Суспільство

Публікації по темі