У Львові триває демонтаж Монументу Слави

Підрядник провів монтаж риштування та роботи з демонтажу, які досі тривають.

Гостро аварійну 30-метрову стелу Монумента слави, що на вул. Стрийській у Львові, демонтували в ніч на 3 березня. Демонтажні роботи усе ще тривають.

Варто вказати, що Галицька районна адміністрація була визначена замовником проведення першочергових протиаварійних робіт. 21 січня 2019 року Галицька районна адміністрація підписала угоду з ФОП Роман Хома на демонтаж цієї стели. Підрядник провів монтаж риштування та роботи з демонтажу, які досі тривають.

«Ми, як замовник проведення робіт з демонтажу аварійної стели Монументу Слави, три рази оголошували тендер на проведення робіт з демонтажу, та ніхто не подавався. Відповідно після цього вступила в дію пряма процедура підписання угоди з виконавцем робіт. Було укладено угоду з компанією «Альтера». Після детального вивчення об’єму і складності робіт, вона написала листа в Галицьку районну адміністрацію з повідомленням, що просить розірвати договір на роботи у зв’яку із виходом з ладу основних засобів, які необхідні для виконання цих робіт. Тому ми підписали нову угоду з ФОП Роман Хома на проведення цих робіт. ”, — повідомляв Андрій Зозуля, голова Галицької Р А.

Спочатку демонтували гранітні елементи, барельєфи, які були, а тоді демонтували саму конструкцію стели. Як повідомлялося раніше, ті елементи, які можливо, і які готовий прийняти Музей «Територія терору», будуть передані туди.

Варто вказати, що у неділю, 3-го березня, у Львові помер архітектор Аполлон Огранович, один з авторів Монументу слави. Саме цього дня у Львові знесли Монумент слави. Прощання з архітектором відбутося 6 березня.

Аполлон Огранович відомий тим, що у співавторстві з Мироном Вендзиловичем спроектував «Монумент Бойової Слави Радянських Збройних Сил» на вулиці Стрийській. Серед інших його робіт – пам’ятник «Слава праці» в Радехові (1973, скульптор Яків Чайка), проект реконструкції головної пошти на вулиці Словацького, 1 у Львові (1973–1975, реалізований не повністю). Пам’ятник на вулиці Пекарській, 52, у Львові, на честь подвигу радянських медиків у Другій світовій війні (1975, скульптор Іван Кушнір).

Нагадаємо, відповідно до розпорядження міського голови Львова №202 від 17 травня 2017 р., розглянувши звернення Почесного громадянина міста Львова, письменника, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, учасника національного та правозахисного руху, політв’язня радянських таборів Ігоря Калинця, було створено робочу групу для розгляду пропозицій і вирішення питання експонування пам’ятника Монумент Слави на вул. Стрийській. Очолює робочу групу Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.

Відбулося декілька засідань робочої групи. Під час одного з них було озвучено, що частина елементів конструкції пам’ятника Монумент Слави знаходиться в гостро аварійному стані.

Відтак 23 лютого 2018 року виконавчий комітет затвердив рішення «Про вжиття заходів з усунення аварійності Монумента бойової слави радянських збройних сил на вул. Стрийській», відповідно до якого Галицька районна адміністрація визначена замовником проведення першочергових протиаварійних робіт Монументу Слави. Мова йде про стелу, заввишки 30 метрів, де було виявлено гостроаварійні елементи.

Відповідно було замовлено дослідження у НУ «Львівська політехніка», щодо технічного стану ключових конструкцій пам’ятника.

Варто вказати, що згідно даних Youcontrol основною діяльністю ФОП Романа Хоми є штукатурні роботи. Знесення будівель зазначено додатковою діяльністю поряд з електротехнічними та монтаєжними роботами.

Додамо, що у Львові ще не завершено процес декомунізації. У лютому 2018 року міський голова Львова, Андрій Садовий підписав розпорядження «Про виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного і тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у м. Львові».

Розпорядженням було передбачено демонтаж об’єктів, розміщених на території м. Львова, які є символікою комуністичного тоталітарного режиму: меморіальні таблиці О. Гаврилюку та С. Тудору, тримачів для прапора, розташованих на фасаді будинків по вул. Шота Руставелі, а також перейменування самих вулиць, які будь-яким чином пов’язані з комунізмом.

Водночас, у місті тривалий час точаться запеклі дискусії щодо «Монумента бойової слави радянських Збройних сил», більш відомого як Монумент Слави. Пам’ятник не потрапив під декомунізацію, однак більшість активістів і депутатів виступають за те, щоб його знести, погрожуючи судовими позовами, адже це суперечить Закону про декомунізацію.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі