Україна створює можливості для розвитку сегменту накопичувачів енергії

Інтенсивний розвиток відновлюваної енергетики, особливо СЕС і ВЕС, створює ризики порушення балансової надійності енергосистеми.

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України під головуванням Генерального директора Директорату енергетичних ринків Ольги Буславець проведено зустріч з представниками «International Finance Corporation» (World Bank Group).

Повідомляє прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Учасники обговорили шляхи використання систем накопичення електроенергії (промислових електроакумуляторів) в ОЕС України в умовах зростання частки сонячної і вітрової генерації та напрямків підтримки зі сторони International Finance Corporation. Ольга Буславець підкреслила, що інтенсивний розвиток відновлюваної енергетики, особливо СЕС і ВЕС, створює ризики порушення балансової надійності енергосистеми. І для забезпечення подальшого зростання частки ВДЕ відповідно до Енергетичної стратегії України, необхідно збільшення обсягу первинного, вторинного регулювання та резерву заміщення. І однією з перспективних технологій, що дозволить підвищити гнучкість енергосистеми, є електроакумулюючі установки, які можна використовувати для підтримання частоти (первинне регулювання) та перенесення потужності з періоду її «профіциту» в періоди її «дефіциту» (вторинне, третинне регулювання).

На даний час Міненерговугілля  напрацьовує низку нормативно-правових актів, які сприятимуть залучення інвесторів у зазначений сегмент ринку електричної енергії. Зокрема, мова йде про розроблення Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, запровадження нової конкурентної моделі підтримки відновлюваної енергетики з одночасним посиленням відповідальності таких виробників за власний небаланс, унормування використання електроакумулюючих систем в новому ринку електричної енергії.

«Ми зацікавлені в реалізації пілотних проектів з будівництва накопичувачів електроенергії, зокрема в південному регіоні України, де спостерігається суттєве зростання встановленої потужності сонячних та вітрових електростанцій», – зазначила Ольга Буславець. Також підкреслила, що Україна аналізує досвід інших країн щодо розвитку накопичувачів енергії, зокрема – Південної Кореї, Іспанії, щоб визначити найбільш ефективні шляхи їх використання.

«Наразі також ведеться робота над усуненням регуляторних обмежень, які ускладнюють використання електроакумулюючих систем в новому ринку електричної енергії, щоб забезпечити рівні умови для всіх його учасників, незалежно від технологій балансування», – додав керівник експертної групи Директорату енергетичних ринків Олександр Мартинюк.

Представники IFC в свою чергу повідомили про зацікавленість в розвитку сектору електроакумулюючих систем в Україні та висловили готовність надати експертну і технічну допомогу Міненерговугілля в частині вивчення світового досвіду використання таких систем, підготовці та реалізації відповідних пілотних проектів.

Нагадаємо, в Україні завдяки сонячним панелям близько 7,5 тисяч домогосподарств самостійно генерують електроенергію.  У трійку регіонів-лідерів за найбільшою кількістю домогосподарств із сонячними станціями увійшли Дніпропетровська область – майже 900 родин, Київська – більше 800 та Тернопільська – більше 600.

Важливо, що усі «зелені» проекти, які реалізують домогосподарства, – необхідні елементи енергетичної децентралізації в країні. Крім цього, проекти малої генерації «чистої» енергії позитивно впливають на енергосистему.

Довідка

International Finance Corporation – міжнародна фінансова корпорація. Одна з п’яти інституцій Групи Світового банку, заснована в 1956 році. Штаб-квартира — Вашингтон. Нараховує 184 країни-члени, серед них Україна. Головна мета МФК — сприяння економічному зростанню країн, що розвиваються, через заохочення приватного підприємництва у виробничому секторі.

категорії
ЕкономікаСуспільство

Публікації по темі