Уряд схвалив новий закон щодо охорони прав інтелектуальної власності

Закон призведе до покращення інвестиційного клімату в України.

Вчора, 5 грудня за ініціативою Мінекономрозвитку Уряд ухвалив законопроект щодо захисту охорони прав на винаходи, корисні моделі, промислові зразки та торговельні марки.

Про це повідомив прес-центр Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

«Ухвалення Верховною Радою України цього законопроекту сприятиме досягненню європейського рівня охорони прав інтелектуальної власності на об’єкти промислової власності, створить передумови для активізації винахідницької діяльності та призведе до покращення інвестиційного клімату в України», – зазначив прес-центр.

Згідно з чинними правилами, однакові результати інтелектуальної діяльності (як винаходи, так і корисні моделі) можуть охоронятися законом. Проте, для отримання патенту на корисну модель необхідно менше часових і фінансових витрат та менше вимог до патентоздатності. А ризик визнання прав недійсними зводиться до нуля.

Як зазначив прес-центр, наслідком такої політики у сфері охорони прав інтелектуальної власності є непропорційне, порівняно з високоінноваційними економіками, співвідношення між зареєстрованими корисними моделями і винаходами.

Крім цього, велика частка виданих без проведення належної експертизи патентів на корисні моделі та відсутність процедур “post-grant opposition” (можливості оскарження виданих патентів) призводить до зловживань правами інтелектуальної власності і слабкого захисту прав добросовісних власників прав.

Новий Законопроект удосконалює систему організації та захисту авторських і суміжних прав. Зокрема, законопроект передбачає можливість швидко отримати патент на корисну модель. Так, подавати заявки на реєстрацію патенту можна в електронній формі.

Також, будь-яка особа може оскаржити реєстрацію патенту протягом 6 місяців з моменту реєстрації (“post-grant opposition”).

Законом передбачено можливість швидкого припинення активності недобросовісних власників (так званих “троллінгових” патентів), а також – можливість визнання недійсними прав на корисну модель через звернення до Апеляційної палати при Мінекономрозвитку.

Таким чином, щодо винаходів і корисних моделей розширили перелік об’єктів і технологій, на які не поширюється правова охорона, що сприятиме обмеженню можливості зловживання при реєстрації винаходів і корисних моделей, що насправді ними не є.

Згідно Законопроекту, для охороноздатності промислових зразків створено додатковий критерій. Зокрема, її індивідуальний характер (стосується зовнішнього вигляду, форми та структури ліній, комбінації кольорів, текстури матеріалу конкретного виробу або його частини), передбачає правову охорону незареєстрованих промислових зразків, подання заявки на реєстрацію в електронній формі, строк чинності прав – не більше 25 років (наразі – 15 років).

Законопроектом також змінено тип охоронного документу – з патенту на свідоцтво і передбачено можливість досудового скасування свідоцтва в Апеляційній палаті (сприятиме подоланню такого негативного явища як «патентний троллінг»).

Для торговельних марок законопроект передбачає подання заявки на реєстрацію в електронній формі, уточнює підстави для відмови у реєстрації або визнання реєстрації недійсною, а також передбачає можливість реєстрації колективної торговельної марки.

категорії
Суспільство

Публікації по темі