Верховна Рада 25 квітня прийняла законопроект про запуск аукціонів для виробників “зеленої” енергетики. Документ підтримали 251 народний депутат.
Про це повідомляється на сайті парламенту.
Законопроект передбачає, що з 1 січня 2020 року в Україні почнуться “зелені” аукціони в системі Prozorro. Аукціони будуть проводитися тільки для проектів вітрових електростанцій (ВЕС) потужністю понад 20 МВт і проектів по іншим видам ВДЕ потужністю більше 10 МВт. З 2021 року цей показник буде знижений для інших ВДЕ до 5 МВт.
Документ передбачає, що з 2023 року аукціони стануть обов’язковими для всіх проектів ВЕС потужністю понад 3 МВт (за винятком однієї вітротурбіни) і проектів по іншим видам ВДЕ потужністю понад 1 МВт.
Також закон передбачає зниження з 2020 року “зеленого тарифу” для сонячних електростанцій на 25%, щорічне зменшення його на 2,5% протягом 3 років. Для вітроелектростанцій тариф з 2020-го повинен знизитися на 10% з подальшим зменшенням ще на 1,5% щорічно протягом 3 років.
Разом з тим, чинна система підтримки “зеленими” тарифами буде діяти до 2030 року, і буде поширюватися на виробників, яким вже раніше встановлений “зелений” тариф, а також на компанії, які встигнуть до 1 січня 2020 року збудувати і ввести в експлуатацію об’єкти електроенергетики.
Крім того, діючі тарифи закріплені для компаній, які до 31 грудня 2019 року підпишуть попередній договір купівлі-продажу електричної енергії за “зеленим” тарифом з ДП Енергоринок або побудують і введуть відповідні об’єкти в експлуатацію протягом двох (для СЕС)-трьох років ( для інших видів ВДЕ).
У той же час автори законопроекту в пояснювальній записці визнали, що високі тарифи на “зелену енергетику” (особливо тарифи для СЕС) створюють надлишкову цінове навантаження для споживачів електричної енергії, яка буде в подальшому стрімко зростати з введенням в експлуатацію нових електростанцій.