Від рекультивації полігону до «відмивання коштів» – один крок

Рекультиваційні роботи, які почали проводити на на території Грибовицького сміттєзвалища, не відповідають нормам законодавства України.

З міського бюджету Львова виділили 36,7 мільйона гривень на незаконні роботи на території Грибовицького сміттєзвалища.

Про це сьогодні, 23 жовтня, в коментарі журналісту ІА «Вежа» повідомив Ігор Муравський, депутат Жовківської районої ради, голова комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів.

Він переконаний, що рекультиваційні роботи, які почали проводити на на території Грибовицького сміттєзвалища, не відповідають нормам законодавства України. «Те, що зараз відбувається – банальне відмивання грошей, я по-іншому це не бачу. І все почалося ще з моменту ремонту, укріплення дамби, яка була фактично збудована в момент трагедії. Насправді вони лише загорнули, присипали землею ті потоки і все приховали. Подібні роботи не коштують таких колосальних коштів» – заявив Ігор Муравський.

За його словами, підприємство, яке почало проводити ці роботи, «в Києві будує будинки». «Роботи, які зараз проводять на підніжжі Грибовицького сміттєзвалища, це роботи високої складності. Шукали фірми, які мають в тому досвід, а тепер беруть всіх підряд, щоб тільки “оприходувати” кошти. А сума в 36,7 млн грн доволі пристойна», – обурений Ігор Муравський.

Він зазначив, що київська фірма «Інгаз», яка 15 травня виграла тендер з реалізації проекту з рекультивації та стабілізації тіла полігону, не має досвіду в подібних роботах. «Фірма, яка не має досвіду виконання відповідних робіт, виконує зараз їх на підніжжях Грибовицького сміттєзвалища перед рекультивацією. Вони забирають сміття в місцях, де сталася трагедія, а там має бути ще один ставок. Паралельно ставлять бетонні кільця для моніторингу витоку газу. І мені відомо, що там вже піднявся рівень води, тож очікується серйозна проблема у зв’язку з цим», – наголосив він.

Він зазначив, що проект, який почали впроваджувати, повинен бути погоджений згідно документації впливу на довкілля, що передбачає громадські слухання.

«Цього зроблено не було. Наскільки мені відомо, вони надали документи з Міністерства екології та природних ресурсів України, а міністерство їм повернуло їх. Можливо на доопрацювання, можливо щось не відповідає вимогам. Факт того, що цих документів не зроблено», – акцентував голова комісії.

Зі слів Ігоря Муравського, наразі роботи ще не розпочаті. «По підготовчих роботах з рекультивації поки що я змін не побачив, бо вони реально не почали. Хоча по станції очисних фільтратів Сергій Бабак вчора розповідав, що вони її запустили. 15 вересня був рівно рік, як фірма ТзОВ ІФ «ЕЛ-ПО» з Рівного  виграла тендер на роботу по цих інфільтратах. Оговорено спочатку було очистка 150 кубів в добу, пізніше вони вже збільшили до 250 кубів. Однак фактично вона не працює на повну потужність. Якби вона працювала навіть в тих заявлених мінімум 150-250 кубів в добу, ми б вже мали на 4-5 метрів нижчий рівень інфільтратного озера, аніж зараз є. Мною востаннє зафіксовано в серпні метр, і от зараз станом на жовтень глибина 1,5-1,7 метра. Тобто дуже мала кількість переробляється. Можна робити висновки про ці фільтрати, що вони не працюють», – наголосив він.

Крім цього Ігор Муравський додав, що на початку фірма ТзОВ ІФ «ЕЛ-ПО» використовувала для фільтрації 6 реагентів, на сьогодні – лише 2. Відтак виникають сумніви про якість очищення.

Між іншим, Ігор Муравський зазначив, що його як голову екологічної комісії Жовківського району жодного разу не впустили на територію, де працює фільтрація.

Разом з тим, депутат сподівається, що роботи таки завершать. «Добре що хоча б роблять. Однак з іншого боку, якщо взяти з точки зору закону, роботи проводять неправомірно. Я за те, щоб ці роботи успішно провели, однак якісно і в межах закону”, – зазначив він.

Ігор Муравський розповів, що спілкувався із Володимиром Сеньковським, сільським головою с. Малехів, і той запевнив, що готуватиме позов до суду, адже фактично роботи проводять на землях Малехова і мали б узгоджувати з головою.

Натомість, сільський голова Малехова, у коментарі журналісту ІА «Вежа» зазначив, що відповідні громадські слухання проводилися. «Мені відомо, що є такий проект. Проходили громадські обговорення, надавали інформацію стосовно цього. І зараз цей проект в Міністерстві екології. Повідомлення про це було в нас на дошці оголошень», – заявив він.

Зазначимо, вчора, 23 жовтня, прес-служба ЛМР оприлюднила інформацію про те, що на полігоні ТПВ у с. Великі Грибовичі реалізовують масштабний проект з рекультивації та стабілізації тіла полігону.

В повідомленні акцентували, що “роботи відбуваються з дотриманням усіх передбачених норм чинного законодавства України”.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі