Закриття продовольчих ринків зумовить процес рецесії у державі, – експерти

Заборона на торгівлю має бути негайно скасована, - Олександр Хмелевський.

Закриття великих продовольчих ринків на період карантину буде мати незворотні наслідки для аграрного бізнесу України й спричинить суттєве подорожчання українських овочів та фруктів.

На думку Олександра Хмелевського, кандидата економічних наук та незалежного експерта, від закриття продовольчих ринків страждають як продавці, так і покупці.

“Аграрії не можуть реалізувати свою продукцію. Продукція псується. Селяни зазнають величезних збитків. Натомість, споживачі не можуть придбати якісну і доступну продукцію. Вже зараз ціни на сільгосппродукцію значно зросли. На овочі та фрукти ціни піднялися в середньому на 50%”, – зазначає Олександр Хмелевський.

Повідомляється, що понад 80% виробництва вітчизняних овочів та фруктів зосереджено у руках дрібних виробників. Сезон 2019/2020 років був досить складним для фермерів, через критично низькі ціни на овочі борщового набору. До того ж, більшість господарств ще не встигли розпродати продукцію, яка була закладена у сховища восени.

“Україна збільшила імпорт продовольства. Вітчизняні виробники втрачають український ринок. Заборона на торгівлю має бути негайно скасована. На ринках торгівля відбувається на свіжому повітрі. Тому ризик зараження там нижче ніж в магазинах, – повідомляє Олександр Хмелевський. – Звісно, продавці мають вживати запобіжні заходи. Товар повинен бути накритий, а продавці мають носити маски”.

Аналогічної позиції щодо негайного скасування заборони на торгівлю дотримується і Руслан Соболь, голова ГС “Асоціація власників малого та середнього бізнесу”, який вважає:

“Так чи так, економіка України уже постраждала. Вже неважливо скасувати заборону на торгівлю зараз чи пізніше, адже процес рецесії який ми уже запустили не зупинити. Втім, залишається нагальне питання: яких наслідків ще можна очікувати? Відтак, чим раніше ми усвідомимо сьогочасну проблему та знову запустимо продовольчі ринки, тим менші отримаємо наслідки від процесу рецесії”, – заявляє Руслан Соболь.

До цього ж, голова ГС стверджує, що саме сьогодні, на момент карантину проти коронавірусної інфекції необхідно відкривати продовольчі ринки не тільки з причин товарів першої необхідності – харчових продуктів та одягу, а й індивідуального захисту.

“Яка є ймовірність де захворіти: у супермаркеті, коли у черзі до каси стоять чимало людей чи на свіжому повітрі, коли біля прилавка продавця стоять здебільшого двоє-троє покупців? До цього ж, між кожним із них є суттєва дистанція”.

Також, Руслан Соболь запевняє, що залишаться й ті підприємства, які не зможуть відкритися опісля завершення карантину. Запевняючи, що на сам ринок праці, якщо не зараз то згодом – це нанесе свої наслідки.

“Чи думав хтось, куди підуть люди, які працювали на продовольчих ринках чи інших підприємствах? Адже єдина установа куди їм звернутись – біржа праці. Відтак, вимагати від держави компенсації та отримати забезпечення у зв’язку з безробіттям. Та чи можна вважати, що у держави є відповідні ресурси?”.

До цього ж, як повідомляє Руслан Соболь, в Антимонопольному комітеті України уже розглядають питання щодо зростання цін на гречку (+2,5%) та яблука (+18-20%). Запевняючи, що це ніяк не пов’язано з якимись екологічними чи економічними процесами, – “це напряму пов’язано з бажанням заробити якомога більше”. Адже у споживача немає вибору, окрім роздрібної торгівлі.

Читайте нас у Telegram.

категорії
ЕкономікаНовиниСуспільство

Публікації по темі