Зоологічний музей: один з найстаріших університетських музеїв Європи, що стрімко розвивається

Його колекції налічують понад 180 тисяч експонатів, з яких близько 10 тисяч формують експозицію. Фонди музею репрезентують тваринний світ усіх континентів та всіх акваторій земної кулі.

Зоологічний музей Львівського національного університету імені Івана Франка належить до найстаріших університетських музеїв Європи. Сьогодні він дедалі більше розвивається та осучаснюється. Це гарний приклад того, що музеї при Львівських університетах можуть приваблювати туристів. Журналіст ІА «Вежа» поспілкувався із завідувачем музею Ігорем Шидловським.

Колекції музею налічують понад 180 тисяч експонатів

Заснований музей у 1784 році, однак статусу Зоологічного набув 1885 року. Його колекції налічують понад 180 тисяч експонатів, з яких близько 10 тисяч формують експозицію. Фонди музею репрезентують тваринний світ усіх континентів та всіх акваторій земної кулі. Варто також зауважити, що там  зберігаються й колекції, які в 20 столітті вважалися зниклими.

Вже з 11 лютого 2004 року згідно розпорядження Кабінету Міністрів України цей музей було внесено  до реєстру об’єктів, що становлять національне надбання. А завдяки значному внеску у розвиток українського музейництва, уже  2012 року Управлінням культури Львівської облдержадміністрації, Зоологічному музею Львівського національного університету імені Івана Франка присвоєно почесне звання «Народний музей».

Варто зауважити, що установа вже багато років співпрацює з іншими музеями, дещо раніше активно обмінюючись експонатами. Ігор Шидловський розповів, що сьогодні у них є зразки з музеїв Лондона, Берліна, Парижу, Санкт-Петербурга та Києва.

Експонати музею поповнюються і сьогодні

Час від часу експозицію музею поповнюють і сьогодні, але пасивно, адже природоохоронне законодавство тепер є значно строгішим. «Пасивне поповнення означає те, що ми не збираємо колекції самі, як такі, бо до початку 80-х років у користуванні музею було 2 рушниці, і кожного року ми виробляли в Управлінні екології дозволи на відстріл чи вилов ссавців або ж птахів до власної колекції. Сьогодні ж ми цього не робимо. Відтепер матеріали для виготовлення нових експонатів частіше приносять люди», – зазначив Ігор Шидловський.  

Музей також співпрацює з еко-центрами, приватними виставками та зоопарками. «Якщо у них хтось гине, то вони телефонують нам і віддають трупний матеріал», – додав працівник музею.

Крім цього, до роботи також долучаються і студенти, адже при університеті є спеціальний курс «Музейна справа», де вони можуть вивчити специфіку цієї професії не лише на теорії, а й попрактикуватись, роблячи разом з працівниками експонати.

За експонатами під час виготовлення потрібен ретельний догляд протягом місяця

Аби виготовити невеличкий експонат, розміром з кролика, потрібно близько 3 годин часу, однак після цього йому потрібно сохнути майже місяць. Що важливо, під час цієї сушки за новоствореним експонатом потрібен ретельний догляд, аби він отримав правильну форму.

«Кожного дня потрібно спостерігати за процесом, адже неправильне коливання температури може зіпсувати експонат. Якщо ж говорити про великих ссавців, то їхні шкіри проходять ще вимочування у різних розчинах, також для того, аби цю шкіру зняти, знадобиться набагато більше часу», – зазначив завідувач музею.

Звісно, що і за вже виготовленими експонатами потрібен догляд. Минулого року у музеї закінчили встановлення системи акліматизації. Тому тепер температуру повітря і вологість регулює та вирівнює спеціальна установка.

«Великі коливання температури і вологості шкодять експонатам. Ми вже мали подібні випадки, тому і досить довго просили закупити в приміщення таку установку. Щоправда, зважаючи на велику площу наших приміщень, це виявилось не дешевим задоволенням», – зауважив Ігор Шидловський.

Та з 2004 року музей є об’єктом Національного надбання і відтоді він отримує цільове фінансування з Міністерства освіти і науки саме на його утримання і функціонування.

Саме завдяки коштам Міністерства у музеї змогли купити цю установку, окрім цього за ті ж кошти було встановлено відеоспостереження та зараз завершують встановлення пожежної системи.

Знову ж таки з коштів, що виділяється Міністерством, працівники кожного року купують та доливають спеціальний розчин до експонатів, що знаходяться у колбах і циліндрах. Адже деякі з них мають здатність до випаровування.  Крім того, також введеться постійна боротьба з комахами шкідниками музейних колекцій. За необхідністю музей закривають практично на тиждень, і введуть боротьбу з шкідниками.

До 2004 року музей повністю фінансував Львівський національний університет імені Івана Франка.

«Ми не можемо сказати, що університет зараз нас не фінансує взагалі. Саме він нараховує нам зарплату. Кошторис Нацнадбання розробляється на рік, і там затверджуються певні напрямки, на що вони будуть витрачені. А університет вже видає нам гроші на поточні витрати, окрім цього оплату електроенергії та опалення теж бере на себе», – розповів працівник музею.

Варто зауважити, що з 2007 року музейні посади в університеті вважаються непрофільними. Тому усім працівникам зарплати виплачують за рахунок спеціального фонду, тобто з коштів, що були зароблені саме навчальною установою.

Завідувач Зоологічного музею також розповів, що цього року по Нацнадбанню вони отримали приблизно пів мільйона гривень на догляд, утримання та експедиційні виїзди. Крім цього, минулого року виділили ще майже мільйон гривень на потреби музею. За ці ж кошти під кінець червня в установі мають встановити перше інформаційне забезпечення, яке допоможе осучаснити заклад.

Посади екскурсовода в музеї немає, тому нове обладнання зможе полегшити роботу працівників. Окрім цього, вони також планують відвести один день в місяць для відеолекторію, ця практика широко застосовується в Європі. Для цього в приміщенні вже встановили мультимедійний пристій та екран.

Музей є відкритим для містян та туристів

Що ж стосується відвідувачів, то до музею часто приїжджають школярі не лише зі Львова, а й зі всієї України. Завідувач музею повідомив, що минулого місяця експозицію переглянули майже 1200 школярів та ще більше дорослих.

Крім цього, музей також є відкритим для містян та туристів. Кожен охочий може зайти та переглянути експозицію у робочі години. «Ми є в багатьох путівниках, наша адреса є на туристичних форумах, тому до нас часто заходять туристи», – розповів Ігор Шидловський.

Однак велику кількість екскурсій в один і той же час працівники забезпечити не можуть, адже в приміщенні дуже вузькі коридори. Одночасно в Зоологічному музеї може знаходитись група, що складається максимум з 30-ти осіб.

Варто зауважити, що відвідування музею є безкоштовним, однак зовсім скоро за вхід доведеться платити.

Ігор Шидловський зазначив, що наприкінці місяця при вході у корпус будуть встановлені спеціальні бокси, де відвідувачі зможуть оплатити вхід до музею, коштуватиме це близько 37-38 гривень за особу. Винятком будуть школярі, яких водитимуть на екскурсії групами безкоштовно згідно профорієнтаційної роботи біологічного факультету.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі